Wiatroszczelnie – wyniki testu kurtek softshellowych

przez Administrator | Opublikowano 30 kwietnia 2014 17:59

Kurtka zbudowana jest na bazie tkaniny Matrix DWS – elastycznego, wytrzymałego materiału softshellowego, pokrytego DWR. W różnych częściach kurtki zastosowano różne gramatury materiału – w korpusie 182/m2, zaś w miejscach wrażliwych na przetarcie (góra kaptura, ramiona i rękawy od zewnątrz do przedramion, boki na dole kurtki) 275/m2 – uważam to za dobry pomysł.

Można podwinąć rękawy, dzięki ich lekkiemu rozszerzeniu

Można podwinąć rękawy dzięki ich lekkiemu rozszerzeniu

Scimitar bardzo dobrze współpracuje z różnymi warstwami, choć ze względu na przylegający krój, raczej zbyt wiele pod niego nie zakładałem. Nie było też jednak takiej potrzeby. Moim najbardziej wszechstronnym wspinaczkowym zestawem było: bielizna termoaktywna, lekka kurtka wypełniona PrimaLoft i softshell – warstwy świetnie ze sobą współpracowały, miałem pełną swobodę ruchów, a zestaw ten miał także bardzo dobre właściwości termiczne, nawet podczas wspinaczki przy halnym na początku minionej zimy.

Dobrze współpracuje z kaskiem...

Kaptur dobrze współpracuje z kaskiem…

... także w pyłówkach

… także w pyłówkach

Co ważne, mankiety kurtki współpracują z wszelkim typem rękawic. Rękaw jest lekko rozszerzony przy nadgarstku, więc można go podwinąć do przedramienia w ramach. Mankiety zapinane na velcro dobrze chronią przed wiatrem.

Rękawy, jak i cała kurtka pozostają na swoim miejscu także podczas podnoszenia rąk

Rękawy, jak i cała kurtka, pozostają na swoim miejscu także podczas podnoszenia rąk

Model ma dwie kieszenie boczne (powyżej uprzęży, więc można z nich korzystać także podczas wspinania, dodatkowo mają długie zamki) i jedną piersiową. Kieszenie od wewnątrz wykonane są z siateczki, więc mogą służyć także za wentylację. Zamki w kieszeniach i zamek główny (YKK) bardzo dobrze chodzą, nic się nie zacina. Główny dwubiegowy zamek od wewnątrz chroniony jest listwą, co poprawia wiatroszczelność kurtki.

Kieszenie mogą stanowić dodatkową wentylację

Kieszenie mogą stanowić dodatkową wentylację

Kaptur z daszkiem dobrze współpracuje z kaskiem, zwłaszcza z nowoczesnymi, niskoprofilowymi modelami. Gdy kaptur nie jest nam potrzebny, można go zrolować i zapiąć klipsem, dzięki czemu mamy wysoką stójkę – wersja doskonała na cieplejsze dni. Regulacja kaptura w trzech wymiarach działa sprawnie. Wysoki kołnierz szczelnie chroni przed wiatrem.

Kurtka jest bardzo pakowna i kompaktowa. Materiał okazał się bardzo wytrzymały – ocieranie o skałę, odwieszanie na nią czekanów, traktowanie jako poduszki w kolibach i zwykłe użytkowanie nie naniosło na kurtkę żadnych oznak zużycia.

Nie jest wodoszczelna, materiał robi się ciemny od wody dosyć szybko (po kilku minutach). Jeśli jednak nie pada, sprawdza się bardzo dobrze zarówno pod względem oddychalności (na podejściach trudno się nie spocić, ale materiał szybko schnie), jak i termiki. Przed wiatrem chroni dobrze, chyba że mamy do czynienia z halnym ;)

Kurtka ma krój dopasowany do sportowej sylwetki, kieszenie są wysoko

Kurtka ma krój dopasowany do sportowej sylwetki, kieszenie są wysoko i nie kolidują z pasem biodrowym czy uprzężą

Polecałbym ją jako kurtkę górską raczej na jesień, wiosnę i zimę, latem w warunkach dużego słońca może być za gorąco. Ze względu na techniczny krój nie nadaje się do biegania, bardziej na rower przy gorszej pogodzie, zdecydowanie na wspinanie i turystykę górską.

The North Face – Apex Bionic Jacket

To testów otrzymaliśmy Apex Bionic Jacket w kolorze zielonym, o żółtej, fleece’owej podszewce. Tkanina zewnętrzna jest miękka, a jej faktura zapewnia dobrą „współpracę” z hardshellem. Wewnętrzna część materiału to fleece, o stosunkowo dużej gramaturze. Materiał jest elastyczny, dzięki czemu kurtka nie krępuje ruchów i „nosi się” ją bardzo wygodnie.

The North Face, Apex Bionic Jacket

The North Face, Apex Bionic Jacket

Materiał Apex ClimateBlock powoduje, że mamy do czynienia z kurtką zapewniającą komfort termiczny przy aktywności w temperaturach do około -5 stopni Celsjusza. Materiał jest wytrzymały i łatwo się nie brudzi. Dzięki powłoce DWR wytrzymuje bez większych problemów mżawkę i lekki deszcz (choć trzeba pamiętać, że kurtka nie ma kaptura przez co nie zapewnia dużego komfortu w deszczu).

Materiał jest wytrzymały

Materiał jest wytrzymały i bardzo dobrze chroni przed wiatrem

Materiał przyzwoicie oddycha w umiarkowanych aktywnościach w chłodne dni (ok. 5 stopni Celsjusza) – wycieczka górska, rower, łatwe wspinanie. Dość szybko można się w tej kurtce spocić gdy temperatury są wyższe. Grubość materiały powoduje, że dość często trzeba rozpinać otwory wentylacyjne pod pachami.

Mocnym atutem Apex Bionic Jacket jest jej wiatroszczelność. W zasadzie nie spotkałem się z sytuacją, w której silny wiatr powodowałbym utratę komfortu. Jedyny minus w tym zakresie związany jest brakiem możliwości pełnej regulacji kołnierza – co daje się we znaki przy dużym wietrze. Mimo że kołnierz jest dość dobrze skrojony i dopasowany, to szyja jest zawsze trochę odsłonięta. Potrzebne jest wtedy założenie chusty aby zapewnić sobie pełne zabezpieczenie od wiatru.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 4 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] marki jest techniczna kurtka Torque Jacket, która ma zastąpić wcześniejszy model Scimitar (który testowaliśmy). Kurtka ma bardziej techniczny krój, na kapturze i łokciach została wzmocniona materiałem […]

  2. Softshell napisał(a):

    inne marki godne uwagi to Sol’s, Adler albo Russell

  3. Wesieuspokuj napisał(a):

    Ciekawy jestem jak wypadł by w stawce trooper helikona

  4. Gadżet napisał(a):

    Bardzo porządna odzież widać nawet n zdjęciach.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn