Wiatroszczelnie – wyniki testu kurtek softshellowych

przez Administrator | Opublikowano 30 kwietnia 2014 17:59

Kurtka jest uniwersalna, zaprojektowana dla wielu aktywności outdoorowych, głównie aerobowych.

Marmot – Estes Hoody

Kurtka Marmot Estes Hoody testowana była podczas wspinaczki zimowej i lodowej, górskich podejść pod ścianę, drytoolingu, biegania po lesie oraz podczas codziennego użytkowania w mieście.

Marmot, Estes Hoody

Marmot, Estes Hoody

Marmot – Estes Hoody

marmot-estes4

Krój kurtki jest bardzo dobrze dopasowany, ale tylko na świetnie umięśnioną osobę. Góra skrojona była dla mnie idealnie (przy wzroście 175 cm i wspinaczkowej budowie ciała). Dużo gorzej przedstawia się sytuacja z dołem kurtki – dla manie model ten powinien być o jakieś 15 cm krótszy; niestety można odnieść wrażenie, że jest też miejsce na lekki brzuch. Przy tym mniejszy rozmiar byłby dla mnie już za mały w klatce piersiowej. Nadmiar materiału z przodu wychodzi po pewnym czasie na uprząż.

Góra kurtki ma świetny krój, dół jest trochę za długi i za obszerny

Góra kurtki ma świetny krój, dół jest trochę za długi i za obszerny

Profilowane rękawy ze sprawdzonym systemem Marmota Angel-Wing Movement™ działają – kurtka nie podnosi się do góry podczas ruchów rąk.

Kaptur z daszkiem świetnie trzyma się na kasku, nie przesuwa się, zapewnia widoczność i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Bardzo sprawna regulacja w dwóch kierunkach. Z kapturem zintegrowany jest wysoki kołnierz, poprawiający termikę.

Model ma dwie kieszenie boczne i jedną napoleońską. Kieszenie są wystarczająco wysoko, aby móc z nich korzystać podczas noszenia uprzęży, czy pasu biodrowego od plecaka. Są dobrze rozmieszczone.

Rękawy nie podnoszą całej kurtki podczas podnoszenia rąk

Rękawy nie podnoszą całej kurtki podczas podnoszenia rąk

Jeśli chodzi o termikę, to kurtka ta przeznaczona jest raczej dla super szybkich osób, do ciągłego ruchu, wtedy zadowoli nawet przy bardzo silnym wietrze. W sytuacji braku ruchu, następuje szybka utrata ciepła. Jako warstwa zewnętrzna na ciepłą drugą warstwę sprawdza się już bardzo dobrze. Patenty związane z „uszczelnieniem” – kaptur, kołnierz, mankiety i regulacja działają także przy śnieżycy.

Kaptur dobrze współpracuje z kaskiem i chroni głowę przed wiatrem

Kaptur dobrze współpracuje z kaskiem i chroni głowę przed wiatrem

marmot-estes2Wiatroszczelność jest raczej na średnim poziomie, być może dlatego, że materiał jest bardzo rozciągliwy. Podczas silnego wiatru trzeba już coś dołożyć. Oddycha za to świetnie. Pomimo DWR, kurtka szybko (po paru minutach) nasiąka wodą, zwłaszcza na barkach, pod plecakiem.

Rab – Scimitar Jacket

Scimitar Jacket marki Rab jest najbardziej technicznym modelem spośród testowanych przez nas kurtek. Sprawdzany był w różnych warunkach, podczas wspinania drytoolowego, zimowego i w lodzie (także przy halnym), wspinania klasycznego, jak i podczas standardowej turystyki górskiej.

Rab, model Scimitar

Rab, model Scimitar

Kurtka ma świetny krój, jest dopasowana do korpusu oraz w rękawach (tu także nie ma nadmiaru materiału, dzięki czemu o nic się nie zahacza). Skrojona jest na sportową sylwetkę dobrze zbudowanego (ale bez przesady) wspinacza (testowałem rozmiar S, przy wzroście 183 cm i 96 cm w klatce piersiowej). Nie krępuje ruchów, w czym także pomaga elastyczność materiału.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 4 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] marki jest techniczna kurtka Torque Jacket, która ma zastąpić wcześniejszy model Scimitar (który testowaliśmy). Kurtka ma bardziej techniczny krój, na kapturze i łokciach została wzmocniona materiałem […]

  2. Softshell napisał(a):

    inne marki godne uwagi to Sol’s, Adler albo Russell

  3. Wesieuspokuj napisał(a):

    Ciekawy jestem jak wypadł by w stawce trooper helikona

  4. Gadżet napisał(a):

    Bardzo porządna odzież widać nawet n zdjęciach.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn