„Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” – drugi tom lektury obowiązkowej wspinacza

przez Administrator | Opublikowano 07 kwietnia 2014 14:44

Właśnie ukazał się drugi tom książki „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie” Pita Schuberta, która powinna być lekturą obowiązkową dla każdego wspinacza, alpinisty czy turysty górskiego.

Autor, Pit Schubert, przez długie lata był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego i osobiście brał udział w dochodzeniach związanych z wieloma wypadkami górskimi, czy wspinaczkowymi.

Bezpieczeństwo-i-ryzyko-w-skale-i-lodzie-t.-II-Pit-Schubert

Nie od dziś wiadomo, że w wypadku sportów związanych z górami lepiej uczyć się na cudzych błędach, gdyż własne mogą zakończyć się tragicznie. Zgodnie z tą zasadą jest skonstruowane „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie”. Praktycznie każdy problem Schubert wspiera opisaniem rzeczywistego zdarzenia, ilustrując problem czytelnymi zdjęciami.

W tym tomie autor porusza m.in. kwestie niebezpieczeństw grożących na ferratach i w obszarach krasowych oraz na bardzo ważną problematykę właściwej autoasekuracji i bezpiecznych zjazdów na linie; zwraca też uwagę na wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego i jego prawidłowe użytkowanie.

W rozdziałach poświęconych groźnym zjawiskom pogodowym czy trudom związanym z pracą ratowników górskich powraca do tematyki poruszanej w pierwszym tomie. Przedstawia rozterki związane ze zwracaniem uwagi na błędy niedoświadczonych wspinaczy; wreszcie opisuje cały szereg wypadków, do których doszło z najbardziej nieprawdopodobnych przyczyn.

Oba tomy są dostępne w księgarni wspinanie.pl:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn