O himalaizmie na Kolosach

przez Administrator | Opublikowano 12 marca 2014 12:37

Na zachodzie często pytali mnie jak to jest, że w pierwszej piątce zdobywców korony jest aż dwóch Polaków. Nie wiedziałem co powiedzieć, bo wojna i butelki z octem nie bardzo do nich przemawiały, więc wymyśliłem, że my jesteśmy ze Śląska, a tam jest takie zanieczyszczenie, że jesteśmy przyzwyczajeni do małej ilości tlenu – opowiadał Krzysztof Wielicki podczas niedzielnej prezentacji na Kolosach o złotej erze polskiego himalaizmu.

Dwugodzinny pokaz, w którym wzięli udział Andrzej Paczkowski, Anna Czerwińska, Marian Bała, Leszek Cichy, Janusz Majer i Krzysztof Wielicki, był jednym z najmocniejszych punktów niedzielnego programu XVI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Kolosy 2014 - pełna sala Arena Gdynia (fot. Lesław Włodarczyk)

Kolosy 2014 – pełna sala Arena Gdynia (fot. Lesław Włodarczyk)

W tym roku mija 75 lat od kiedy Polacy zdobyli pierwszy siedmiotysięcznik, więc jest to dobry moment na podsumowania – rozpoczął prof. Andrzej Paczkowski, historyk, alpinista, wieloletni prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Spotkanie zapoczątkował fragment filmu Anny Pietraszek „Nanda Devi – bogini śmierci”, o wyprawie na Nanda Devi East w 1939 roku. Tę polską drogę Szerpa Tenzing Norgay, przyszły zdobywca Mount Everestu, uznał za najtrudniejszą w swojej karierze.

Polski akcent w Afganistanie

To było niesamowite, chodzić po nieodkrytych dolinach, nazywać i zdobywać dziewicze szczyty. Nazywaliśmy je, a późnij tłumaczyli na język miejscowy. Wiele nazw utrzymało się w nomenklaturze m.in. Plateau Kraków – opowiadał Marian Bała o początkach Polaków w Hindukuszu w Afganistanie.

Przez kilkanaście lat był on głównym obszarem eksploracji. Do 1978 roku było około 150 polskich wypraw w te rejony i około 60 osób weszło na Noszak, zdobyło doświadczenie wysokościowe – Bez tego byśmy chyba nie byli w stanie rozpocząć tego złotego 20-lecia – podkreślał Paczkowski.

Polacy podbijają Himalaje

Janusz Majer opowiedział o Himalajach i Karakorum, czyli tej już właściwej części rozwoju himalaizmu. Pokazał kilka z dróg, które w latach 1984 – 1988 zostały pokonane w imię realizowania hasła Wojtka Kurtyki – „Na każdym ośmiotysięczniku nowa polska droga”.

Był to czas imponującej działalności Polaków, powstawały kolejne nowe drogi na najwyższych himalajskich szczytach, Wojtek Kurtyka i Jerzy Kukuczka dokonywali imponujących przejść, w 1987 roku Kukuczka kończył swoją Koronę Himalajów jako drugi człowiek na świecie.

Kobiety w górach

Również kobiety zaczęły odnosić sukcesy w Himalajach. Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta zdobyła Mount Everest i K2. Mówi się o kobiecych wyprawach, jednak tych stricte damskich było mało.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn