M jak merino, czyli wełna na szczytach

przez Administrator | Opublikowano 21 marca 2014 12:42
Owca marki Icebreaker

Owca marki Icebreaker

Icebreaker z roku na rok rozszerza także swoją kolekcję – produkty już daleko wykraczają poza pierwszą i drugą warstwę odzieży. Szeroki asortyment nowozelandzkiej marki obejmuje więc nie tylko bieliznę, ale także odzież softshellową i lifestylową – czyli taką, którą możemy nosić w mieście. Co ciekawe, w nowej kolekcji marka Icebreaker zwróciła się także w stronę sztuki. Na wybranych koszulkach będą widnieć grafiki inspirowane sztuką Simona Becka.

 • SmartWool

Podobnie jak w przypadku Icebreakera, nowozelandzka wełna merino jest również głównym składnikiem produktów firmy SmartWool. Amerykańska marka jest obecna w outdoorze dopiero od kilkunastu lat (w Polsce od 2009 roku), tym niemniej już zdążyła wyrobić sobie pozycję jednego z liderów na rynku specjalistycznych skarpet i bielizny termoaktywnej.

smartwoollogo

Flagowym produktem SmartWool wciąż pozostają właśnie skarpety, notabene sam pomysł powstania firmy wyszedł z inicjatywny instruktorów narciarstwa z Nowej Anglii, poszukujących sposobu na ciepłe stopy.

Włókna merynosów stanowią około 70-80 proc. składu skarpet SmartWool i aż 100 proc. składu bielizny. Co więcej, w skarpetach z serii Performance Hiking zastosowano nazwijmy to „podwójną podeszwę”, czyli dodatkową warstwę włókien SmartWool Duroyarn.

Wprowadzona w ten sposób technologia WOW™ (Wool on Wool), ma na celu wzmocnienie i uodpornienie poszczególnych partii skarpet na przetarcia.

SmartWool również eksperymentuje w poszukiwaniu zwiększonej funkcjonalności. W najnowszej kolekcji marka zaprezentowała hybrydowe kurtki –  PhD SmartLoft Divide Hoody Sport. W korpusie, w kapturze, w części pleców i rękawów zastosowano 60 g izolacji z wełny merino, od wewnętrznej strony ramion i miejscami na plecach użyto mieszanki wełnianej z nylonowym pokryciem HyFi nylon-face/merino. Do tego na ramionach materiał został pokryty DWR.

 • Devold

Na wełnę merino zdecydowanie stawia również norweska firma Devold. Wyłącznie z merino uszyto bieliznę bazową z linii Breeze.

W kolekcji norweskiego producenta znajdziemy również bieliznę dwuwarstwową o zwiększonych parametrach termicznych. Komponent termoizolacyjnego włókna Dupont® Thermolite (warstwa wewnętrzna) i włókna merino wzmocnionego dodatkowo włóknem poliamidowym (warstwa zewnętrzna) zastosowano w linii Active przeznaczonej do zimowej aktywności.

devold_front_image

 

Natomiast podwójną warstwę merino, w tym zewnętrzną z niewielką domieszką poliamidu (10 proc.), wykorzystano w serii Expedition przeznaczonej z kolei dla pogodowych ekstremalistów. Co ciekawe, Devold jest ulubioną „wełnianą” marką fanów nurkowania.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 7 komentarzy
Dodaj swój komentarz
 1. […] tym, czym jest wełna merino i dlaczego sprawdzi się w outdoorze przeczytacie TUTAJ. A przy okazji tego tematu, wypłynął inny – niezwykle oryginalne (czy nawet kontrowersyjne) […]

 2. […] odprowadza wilgoć powstałą podczas wysiłku. Osobiście polecam odzież zrobioną z wełny typu Merino a to dlatego, że działa jak dobrze zaprogramowana klimatyzacja, która ogrzewa Cię kiedy jest […]

 3. […] odprowadza wilgoć powstałą podczas wysiłku. Osobiście polecam odzież zrobioną z wełny typu Merino, a to dlatego, że działa jak dobrze zaprogramowana klimatyzacja, która ogrzewa Cię, kiedy jest […]

 4. […] i zdejmowanie bluz czy kurtek w czasie marszu. My zostaliśmy wielkimi fanami koszulek i bluz z wełny merino. Faktycznie, nawet po całym dniu maszerowania i wspinaczki nie obawiasz się podejrzliwego wzroku […]

 5. Kate napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykuł, zawiera wszystkie potrzebne informację dotyczące wełny merino. My osobiście chcemy też polecić naszą polską firmę Woolmed – koszulki aktywne oraz lecznicze z wełny merino. Zainteresowanych zapraszamy na http://www.wolmed.pl

 6. Piotr napisał(a):

  Dziękuję Kate! Strzał w dziesiątkę :) Nie znałem wcześniej tej firmy. Zakupiłem u nich podkoszulek który zakładam bezpośrednio na ciało. Nie jest za gorąco ani za zimno. Sprawdza się świetnie.

 7. […] Opracowanie o wełnie merino / portal Outdoor Magazyn […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn