M jak merino, czyli wełna na szczytach

przez Administrator | Opublikowano 21 marca 2014 12:42

Merino Wool, czyli wełna merino. Jeden z najbardziej cenionych gatunków owczej wełny na świecie. Ten najcenniejszy, bo owce Merino hoduje się na całym globie, pochodzi z owiec rasy hiszpańskiej hodowanych obecnie w nowozelandzkich Alpach Południowych i w Australii. Z definicji synonim komfortu, funkcjonalności i trwałości. Do tego idzie w parze z tak popularnym w ostatnich latach w outdoorze nurtem Eco. Nie ulega wątpliwości, że lekkie włókna merynosów to prawdziwy krok milowy w produkcji odzieży outdoorowej.

Owieczki

Wybitne, zakręcone rogi na pokaźnych rozmiarów głowie i wielkie fałdy runa – tak wygląda owca (a konkretnie baran owcy), z której pozyskuje się cenną wełnę merino. Rasa tych owiec wywodzi się prawdopodobnie z Azji. W XII merynosy dotarły na Półwysep Iberyjski, a dopiero w XVIII w. zostały sprowadzone do innych krajów Europy.

Merynos oczami marki Icebreaker (fot. Icebreaker)

Merynos oczami marki Icebreaker (fot. Icebreaker)

Obecnie merynosy są hodowane na całym świecie, w Australii, Nowej Zelandii, w Ameryce Południowej i Północnej, Republice Południowej Afryki i w Europie, w tym także w Polsce (Merynos Polski).

Co wyróżnia merynosy spośród innych gatunków? To, że żyją w ekstremalnych warunkach – jest to gatunek owiec górskich, za co także powinniśmy je polubić ;) Na co dzień zmagają się z silnym wiatrem, a w ciągu roku z dużymi wahaniami temperatury – zimą minus 20 st. C, latem nawet z 40-stopniowym upałem. Z jednej strony musi być im  więc ciepło, z drugiej nie mogą się przegrzać.

W toku ewolucji owce merynosowe z sukcesem przystosowały się do tych warunków. Doskonale radzą sobie właśnie dzięki wyjątkowemu runie, które jest gęste, a włókna niezwykle delikatne i cienkie (kilkakrotnie cieńsze niż włókna owiec żyjących na terenach nizinnych).

Dlaczego więc właśnie wełna?

Banał? Zwykły chwyt reklamowy? A jednak nie bez przyczyny coraz więcej producentów rezygnuje z syntetyków na rzecz bardzo delikatnych, cieniutkich i wyjątkowo miękkich włókien merino, posiadających rzadko spotykane parametry – bardzo mała średnica włókna mieści się w granicach od 17 do 23 mikronów (przy tym im mniejsza ilość mikronów, tym większa jakość wełny).

Struktura włókna i zalety wełny merino opracowane przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation

Struktura włókna i zalety wełny merino opracowane przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation

To właśnie dzięki takim unikalnym właściwościom, wspomaganym zaawansowaną technologią obróbki, merino staje się jednym z najbardziej poszukiwanych surowców na rynku, a komponenty włókien syntetycznych z merino lub nawet 100 proc. merino to skład, który coraz częściej zobaczyć można na metkach czołowych marek produkujących techniczną, termoaktywną bieliznę.

Co jednak kluczowe dla popularności merynosów, ich włókna idealnie wpasowują się w lukę między tradycyjną wełną i tkaninami syntetycznymi. Najprościej mówiąc, „biorą” z nich to co najlepsze, redukując jednocześnie ich słabe strony do minimum. W zarysie, główne zalety wełny merino to niewielka waga, bardzo dobre parametry oddychalności i znakomita termika.

Tradycyjna wełna vs wełna merino (fot.outersports.com)

Tradycyjna wełna vs wełna merino (fot.outersports.com)

Włókna merino mają wyjątkowo dużą zdolność absorpcji wilgoci – co istotne, jeszcze w fazie pary wodnej – zbliżoną nawet do 30-35 proc. swojej wagi (to zjawisko niespotykane np. w przypadku sztucznych włókien, które pochłaniają zaledwie około 5 proc. wilgoci). Wnętrze włókna wełny merino jest hydrofilowe (hydrofilne aminokwasy wewnątrz włókien), a zewnętrzna łuska − hydrofobowa, przez co włókno (za pomocą mikrokanalików) pobiera wilgoć z przestrzeni między ciałem a włóknem i spomiędzy włókien do wewnątrz, stabilizując mikroklimat i zwiększając pojemność cieplną włókna względem włókien syntetycznych. W tym samym czasie zewnętrzne warstwy włókien odpychają wodę na zewnątrz. Dzięki temu tkanina na dłużej pozostaje sucha, a my możemy komfortowo kontynuować naszą outdoorową aktywność.

Propozycje od marki Icebreaker

Propozycje od marki Icebreaker

Efektem jest znakomita regulacja temperatury, a to oznacza komfort cieplny podczas chłodu czy mrozu i jednocześnie przyjemną „wentylację” w gorące dni. Za izolację cieplną odpowiadają także miliony mikro kanalików wewnątrz włókien wypełnionych powietrzem (z jakich składają się włókna wełny) pełniące rolę warstwy termoizolacyjnej między tkaniną i skórą, tworząc stabilny mikroklimat.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 7 komentarzy
Dodaj swój komentarz
 1. […] tym, czym jest wełna merino i dlaczego sprawdzi się w outdoorze przeczytacie TUTAJ. A przy okazji tego tematu, wypłynął inny – niezwykle oryginalne (czy nawet kontrowersyjne) […]

 2. […] odprowadza wilgoć powstałą podczas wysiłku. Osobiście polecam odzież zrobioną z wełny typu Merino a to dlatego, że działa jak dobrze zaprogramowana klimatyzacja, która ogrzewa Cię kiedy jest […]

 3. […] odprowadza wilgoć powstałą podczas wysiłku. Osobiście polecam odzież zrobioną z wełny typu Merino, a to dlatego, że działa jak dobrze zaprogramowana klimatyzacja, która ogrzewa Cię, kiedy jest […]

 4. […] i zdejmowanie bluz czy kurtek w czasie marszu. My zostaliśmy wielkimi fanami koszulek i bluz z wełny merino. Faktycznie, nawet po całym dniu maszerowania i wspinaczki nie obawiasz się podejrzliwego wzroku […]

 5. Kate napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykuł, zawiera wszystkie potrzebne informację dotyczące wełny merino. My osobiście chcemy też polecić naszą polską firmę Woolmed – koszulki aktywne oraz lecznicze z wełny merino. Zainteresowanych zapraszamy na http://www.wolmed.pl

 6. Piotr napisał(a):

  Dziękuję Kate! Strzał w dziesiątkę :) Nie znałem wcześniej tej firmy. Zakupiłem u nich podkoszulek który zakładam bezpośrednio na ciało. Nie jest za gorąco ani za zimno. Sprawdza się świetnie.

 7. […] Opracowanie o wełnie merino / portal Outdoor Magazyn […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn