Kolosy za 2013 rok – kto i dlaczego? Relacja prosto z Gdyni

przez Administrator | Opublikowano 10 marca 2014 15:09

Kolosy – tajemnicze posągi z Wyspy Wielkanocnej nabrały mocy symbolu, tego co nieznane, niezwykłe, wspaniałe, pociągające, warte poznania i zbadania za cenę najwyższego wysiłku i ryzyka, dlatego nagroda kolosów jest najlepszym wyróżnieniem dla tych współczesnych nadludzi, którzy podobnie jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszyć na szlak odkrywczej przygody i nieprzetartymi ścieżkami otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka – słowami pisarza, speleologa i badacza Macieja Kuczyńskiego, rozpoczęła się gala XVI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Był to najważniejszy punkt ostatniego dnia Kolosów. Po trzech dniach spotkań z żeglarzami, alpinistami, eksploratorami jaskiń alpinistami i podróżnikami Kapituła po raz 15. ogłosiła nazwiska laureatów. Wyróżnieni zostali ci, których osiągnięcia i wyczyny mają szansę zapisać się w historii, są nowatorskie i wyjątkowe.

Nagroda Dziennikarzy

Jako pierwszą ogłoszono nagrodę Dziennikarzy, którzy jak co roku nagrodzili najlepszą prezentację. Wręczył ją przewodniczący rady dziennikarzy Dariusz Małkowski oraz przedstawiciele firmy Garmin.

Bohaterami są czterej podróżnicy, a nagroda jest za to, że pokazali że po czterdziestce warto zostawić żonę i trochę zaszaleć, za dzielną walkę z kameruńskimi bulgotami i kataraktami, za uśmiech i wiele radości, którą dali nam swoją prezentacją ci czterej muszkieterowie z maczetami: Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski i Michał Rogacki. Bohater i prezentacja Kamerun albo kryzys wieku średniego – tak zapowiedział laureatów Dariusz Małkowski.

Dominik Szmajda jest publiczności Kolosów dobrze znany. W Gdyni wyróżniany był już dwukrotnie – raz za rowerową podróż przez Afrykę Zachodnią, zaś za opowieść „Biorę rower góral i idę na Ural” został w ubiegłym roku ulubieńcem publiczności.

Nagroda im. Andrzeja Zawady

Następnie ogłoszony został laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady, nagrody finansowej, przyznawanej za projekt wyprawy. W roku 2014 otrzymali ją: Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko (Wazari Team Polska), których celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy. 

Grzegorz Gontarz z Nagrodą im. Andrzeja Zawady (fot. A.Larisz)

Grzegorz Gontarz z Nagrodą im. Andrzeja Zawady (fot. A.Larisz)

Mam nadzieję, że Andrzeje Zawada patrzy na nas z wysoka i kibicuje wspaniałym młodym podróżnikom, którzy tak jak on będą sięgać po to co niezwykłe, wspaniałe i fascynujące – powiedział wręczający nagrodę prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. Multimedialnie połączyła się z Halą Gdynia Arena Anna Milewska, która wyjątkowo ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w uroczystości.

Alpinizm

W kategorii ALPINIZM nagrodę KOLOSA i wyróżnienie wręczyli członkowie Kapituły Kolosów – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

KOLOSA otrzymali Marcin „Yeti” Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Kolosy za 2013 rok – kto i dlaczego? Relacja prosto z Gdyni – TUTAJ […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn