Jutro startują Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, czyli Kolosy

przez Administrator | Opublikowano 06 marca 2014 12:06

Trzy dni, prawie sto prezentacji i pełny przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy. 7 marca startują Kolosy. Festiwal potrwa do niedzieli – 9 marca.

kolosy2

Wśród prelegentów podróżnicy, o których już było i wciąż jest głośno, oraz tacy, o których dopiero będzie – właśnie dzięki Kolosom. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, przeglądając program?

W piątek:

Magda Skopek, laureatka Kolosa 2010, opowie o podróży z jakuckimi dalniebojszczykami, czyli kierowcami tirów, po zamarzniętych syberyjskich rzekach oraz – być może – zdradzi coś ze swoich planów. Bracia Gontarzowie oraz Piotr Zaśko zaprezentują stan przygotowań do pierwszego polskiego trawersu Antarktydy.

Łukasz Supergan podzieli się wrażeniami z pieszej wędrówki przez Europę, a Maciej Tarasin zda relację ze spływu po czarnych wodach rzek kolumbijskiego parku narodowego Chiribiquete.

Tomek Michniewicz powie, czego nauczył się od Pigmejów Baka, Agnieszka i Mateusz Waligórowie – jak to jest uzależnić się od Andów, a Tomasz Grzywaczewski zagłębi się w historię tajemniczej „Budowy nr 503” za kołem polarnym, rozpoczętej w roku 1949 i przerwanej nagle cztery lata później.

W sobotę:

Maraton prelekcji rozpocznie trzech przyjaciół, którzy twórczo podeszli (dosłownie) do Łuku Karpat, potem zaś na kilka godzin panowanie nad gdyńską halą przejmą żeglarze, w tym roku w wyjątkowo silnej reprezentacji. Dobrochna Nowak Szymon Kuczyński opowiedzą o podróży „łupinką” przez Atlantyk (najmniejszym polskim jachtem, który przepłynął ten ocean), Maciej Sodkiewicz o rekordowo dalekim rejsie na północ i pływaniu kajakami między bryłami lodu, Ryszard Wojnowski, Daniel Michalski i Michał Kochańczyk o Przejściu Północno-Wschodnim, Zbigniew Gutkowski o wyścigu z Nowego Jorku do Europy, a Kazimierz Ludwiński – no cóż, jego historia to niemal gotowy scenariusz filmowy.

Mocny powrót na stały ląd zapewni Emil Witt, osiemnastolatek, który wyprawił się do Amazonii, zaraz po nim Kamila Kielar opowie, co robiła na rowerze i na Kamczatce, oprócz tego, że jak zwykle szukała niedźwiedzi, a Andrzej Budnik Alicja Rapsiewicz wytłumaczą, co znaczy „LosWiaheros”.

Błędem byłoby przegapienie prezentacji Dominika Szmajdy (Nagroda Publiczności rok temu), tym razem z rzecznej wyprawy do Kamerunu, albo relacji Marka Dzierżęgi z podróży w tak rzadko odwiedzany przez przybyszów z zewnątrz rejon świata jak zachodnia Liberia. Ale to oczywiście nie wszystko, bo jest jeszcze Michał Kozok – człowiek, który przemierzył całą Amerykę Południową, korzystając wyłącznie ze środków transportu, napędzanych siłami natury.

W sobotni wieczór ponadto gratka dla wszystkich miłośników wspinania – a tych przecież nie brakuje. Zacznie „Yeti”, czyli Marcin Tomaszewski, który wspólnie z Markiem Raganowiczem, dokonał w ubiegłym roku jednego z najważniejszych wyczynów alpinistycznych na świecie, wytyczając nową drogę na Great Trango Tower. Będzie też o nowej polskiej drodze w Norwegii oraz o Mount Evereście. Najnowsze – znakomite! – osiągnięcia polskich grotołazów zreferują natomiast Paweł Ramatowski (wyprawy w nieeksplorowany wcześniej, olbrzymi rejon krasowy w Chinach), Katarzyna Biernacka (Meksyk, międzynarodowa ekspedycja kierowana przez Billa Stone’a) oraz Bartosz Sierota i Sławek Parzonka (eksploracja w Turcji).

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn