Zapraszamy na Krajna Adventure Race – Sławianowo, 28-30.03.2014

przez Administrator | Opublikowano 26 lutego 2014 12:38

O rajdach przygodowych myślę jak o stopniu doktorskim w życiu. Przyjmuję cenne lekcje podczas zawodów i przekładam je na życie rodzinne, zawodowe, osobiste… – Amerykanin Ian Adamson, jeden z najlepszych zawodników na świecie.

Przygoda na najwyższym poziomie

Rajdy przygodowe przywędrowały do Polski z Nowej Zelandii – królestwa sportów outdoorowych. Powstały z inicjatywy ludzi, którzy pasjonowali się sztuką przetrwania w trudnych warunkach, uwielbiali kontakt z naturą, a do tego wszystkiego chcieli włączyć sportową rywalizację. Szczyt popularności osiągnęły w latach 90., gdy na wyobraźnię ludzi działały filmy kręcone podczas Eco Challenge – rajdów rozgrywanych w najdzikszych rejonach świata, takich jak Patagonia, Borneo czy Australia.

Rajdy - przygoda na najwyższym poziomie

Rajdy – przygoda na najwyższym poziomie (fot. Piotr Dymus)

Obecnie organizuje się wiele imprez kierowanych do osób traktujących rajdy rekreacyjnie lub chcących spróbować czegoś nowego. Pojawia się coraz więcej zawodów miejskich, a w ramach dłuższych rajdów również trasy kilkudziesięciokilometrowe, z którymi zmierzyć może się absolutnie każdy.

Przygoda czeka tuż za rogiem

Zapraszam do udziału w Krajna Adventure Race, niezwykłym rajdzie przygodowym, łączącym w sobie bieganie/trekking, rower i kajak, a także wiele ciekawych zadań specjalnych. Rajdy przygodowe to okazja do przeżycia czegoś niezwykłego, zasmakowania zespołowej rywalizacji, to także świetny sposób na odwiedzenie i poznanie ciekawego terenu. Tym razem spotykamy się na Krajnie.

KRAJNA_03

W czasie Krajna AR będziecie mogli zmierzyć się z dwiema trasami o różnym stopniu trudności:

  • 50 km – rajd przygodowy składający się z etapu pieszego, rowerowego, kajakowego i zadań specjalnych. Start w zespołach dwuosobowych. Trasa 50 km z założenia ma służyć rekreacji i dobrej zabawie – nie jest tutaj potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt ani super sprawność. Wystarczy chęć wzięcia udziału w przygodzie.
  • 180 km – rajd przygodowy składający się z etapu pieszego, rowerowego, kajakowego i rolkotrekingowego plus zadania specjalne. Start w zespołach dwu i czteroosobowych (w zespole 4-osobowym zawsze musi startować minimum jedna osoba płci przeciwnej). Trasa 180 km jest przeznaczona dla osób o lepszej wytrzymałości fizycznej, na trasie spędza się nawet dobę, teren obu tras jest podobny, jednak poziom zmęczenia rośnie proporcjonalnie do dystansu. 

W zespole siła

Rajdy są sportem zespołowym. Aby ukończyć zawody, trzeba dotrzeć do mety w komplecie – rezygnacja choćby jednego członka zespołu kończy się dyskwalifikacją. Często podczas wielogodzinnych zawodów zespół doświadcza w skompresowanej postaci takiej ilości i różnorodności zdarzeń, jaką normalnie przyjmuje się w ciągu całego roku. Wszystko jest spotęgowane, wzloty są wyższe, a upadki boleśniejsze.

KRAJNA_04

Co ciekawe problemami, które powstrzymują różne zespoły przed ukończeniem zawodów, wcale nie są kontuzje, choroby, defekty sprzętu, hipotermia, schodzone stopy czy zmęczenie. Powodem jest nieumiejętność współpracy. Właściwie każdy napotkany podczas rajdu problem może zostać rozwiązany, o ile zespół jest odpowiednio skupiony, zorganizowany, zmotywowany, a przede wszystkim ma dobrego lidera, który będzie nad wszystkim czuwał.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn