Na biegówkach – kilka porad dla początkujących. Wywiad z Łukaszem Witkiem

przez Administrator | Opublikowano 27 lutego 2014 13:50

Biegówki zyskują w Polsce coraz większą popularność. I słusznie! Narciarstwo biegowe nie tylko jest niezwykle interesującym sposobem na spędzanie czasu w outdoorze, ale także kompleksowo trenuje wszystkie partie mięśni naszego ciała. Mamy więc przyjemne z pożytecznym.

Outdoor Magazyn: Kto może biegać na nartach?

Łukasz Witek*: Biegówki są praktycznie dla każdego, jeżeli tylko ktoś nie ma poważnych problemów ze zdrowiem, czy ze stawami. Ktoś kto ma dysfunkcje bioder, czy kolan nie będzie nigdy biegał łyżwą. Ale dla zdrowych ludzi – polecam. Każdy znajdzie coś dla siebie na różnych poziomach zaawansowania.

Łukasz Witek w stroju do biegówek podczas Red Bull Bieg Zbójników 2014 (fot. Outdoor Magazyn)

Łukasz Witek w stroju do biegówek podczas Red Bull Bieg Zbójników 2014 (fot. Outdoor Magazyn)

Na początku nie kupujemy sprzętu, lecz go wypożyczamy? 

Tak, najlepiej najpierw sprawdzić, czy to nam się podoba, czy to jest ten kierunek, w który chcemy pójść.

Czy w Polsce wypożyczenie dobrego sprzętu jest wyzwaniem?

Ja z bratem założyliśmy profesjonalną wypożyczalnie biegówek trzy lata temu, byliśmy piąci, może szóści w kraju. W tym momencie tych wypożyczalni jest już grubo ponad 40. I z roku na rok ich przybywa. Wiadomo, że jedni podchodzą do tematu profesjonalnie, drudzy półśrodkami, czyli sprzęt jest niedopasowany, buty nie najlepszej jakości – warto na to zwrócił uwagę przy wypożyczaniu sprzętu.

Początki mogą być trudne... (fot. Outdoor Magazyn)

Początki mogą być trudne… (fot. Outdoor Magazyn)

Wypożyczyliśmy narty. I co teraz?

Warto podkreślić, że to nie są narty zjazdowe, gdzie stajemy na stoku i niesie nas w dół. Dlatego zdecydowanie potrzebujemy instruktora, chociaż na pierwsze trzy godziny. Dobrze jest jeżeli ktoś nam pokaże jak się zachowywać na tych nartach, nauczy podstawowych zasad, czyli jak skręcać, którą stroną trasy biegamy, jak się zachować w sytuacji kryzysowej, jak hamować, manewrować.

Czyli jeśli umiemy jeździć na nartach zjazdowych, to nie oznacza to, że będziemy wiedzieli jak się zachowywać na biegówkach?

Dokładnie. Biegówki ze zjazdówkami nie mają nic wspólnego.

Z treningu na trening nabierzemy sprawności (fot. Outdoor Magazyn)

Z treningu na trening nabierzemy sprawności (fot. Outdoor Magazyn)

Gdzie możemy jeździć w Polsce po przygotowanych trasach?

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn