Co w sprzęcie piszczy? Nowości na 2014 rok – w skale, lodzie i śniegu

przez Administrator | Opublikowano 21 lutego 2014 16:42

Czekany, raki, uprzęże, śruby lodowe – czyli wszystko to, co potrzebne jest do wspinaczki, ambitnego trekkingu, na via ferraty oraz innych górskich przygód. Przedstawiamy nowości na 2014 rok w sprzęcie wspinaczkowym i nie tylko.

Na zdjęciu wspina się Tanja Schmitt (fot. Franz Walter/Arc'teryx)

Na zdjęciu wspina się Tanja Schmitt (fot. Franz Walter/Arc’teryx)

Rynek sprzętu wspinaczkowego rządzi się nieco innymi prawami niż rynek odzieżowy (o nowościach odzieżowych na sezon 2014/15 pisaliśmy TUTAJ) – w sprzęcie nowe kolekcje mamy najczęściej na dany rok, a nie na sezon. Stąd część prezentowanych w niniejszym artykule produktów już jest lub niebawem pojawi się w sklepach. Warto jednak wiedzieć, co w sprzęcie piszczy…

  • Black Diamond

O nowościach marki Black Diamond już nieco pisaliśmy. Przypomnijmy zatem, że w przyszłym sezonie na rynku pojawi się Fuel, który już został ogłoszony nieco agresywniejszym bratem czekana Fusion. Fuel waży 638 g, mierzy 50 cm, jest pozbawiony młotka, ma mniejszą niż Fusion ostrogę, a także ostrze osadzone pod innym kątem. Ostrze w tym przypadku to Fusion Ice. Black Diamond zaplanował go jako narzędzie przede wszystkim do lodu i mixtu. Więcej o tym czekanie można przeczytać TUTAJ.

Black Diamond, czekan Fuel

Black Diamond, czekan Fuel

Na targach ISPO MUNICH 2014 na stoisku marki Black Diamond przyjrzeliśmy się również nowej technologii lawinowej JetForce, opracowanej przy współpracy Black Diamond i Pieps. JetForce to alternatywa dla poduszek lawinowych napełnianych sprężonym powietrzem bądź argonem z butli zainstalowanej w plecaku. Innowacyjne rozwiązanie JetForce pozwala na wielokrotne użycie plecaka w warunkach górskich, bez potrzeby ładowania butli – to z pewnością ma duże znaczenie dla komfortu użytkowników. Więcej o JetForce można przeczytać TUTAJ.

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

JetForce marki Black Diamond (fot. Outdoor Magazyn)

Pozostając przy aktywnością związanych ze śniegiem, warto także wspomnieć o nartach skitourowych Carbon Aspect. Jak zapewnia producent – są to najlżejsze narty w kategorii z tych, które mają 90 cm pod butem.

Black Diamond, narty Carbon Aspect

Black Diamond, narty Carbon Aspect

Przy długości 166 cm para waży 2,4 kg!

Petzl

Główną nowością w kolekcji marki Petzl na 2014 rok jest wprowadzenie lin dynamicznych: pięć modeli lin pojedynczych, trzy modele lin połówkowych oraz lina do poręczówek.

Liny te tworzone są we współpracy z firmą Edelrid – to po jej stronie leży know-how i produkcja. Petzl zajmuje się kryteriami lin, wykończeniem i cięciem oraz zwinięciem, przechowywaniem i dostawą.

Kolekcja lin marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Kolekcja lin marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Wśród pięciu modeli lin pojedynczych, znajduje się jedna z przeznaczeniem na ściany wspinaczkowe – Java 10.3 mm i cztery o szerszym zastosowaniu w górach i skałach: Mambo 10.1 mm, Contact 9.8 mm, Arial 9.5 mm oraz Volta 9.2 mm.

Liny połówkowe będą miały trzy średnice: Tango 8.5 mm, Salsa 8.2 mm i Paso 7.7 mm. Poza Javą, wszystkie modele mają oznaczenie środka liny, zgrzewane końcówki, są wykańczane w technologio cieplnej EverFlex. Arial, Volta, Salsa i Paso są dodatkowo zaimpregnowane. Kolekcję uzupełnia plecak na linę Bolsa oraz torba na linę – Kab. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Po prawej plecaki i torba na liny marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Po prawej plecaki i torba na liny marki Petzl (fot. Outdoor Magazyn)

Nowym tegorocznym produktem marki Petzl jest także wszechstronna uprząż Corax. Producent poleca ją zarówno do wspinaczki, alpinizmu, jak i na via ferraty. Dzięki dwóm rozmiarom dopasowuje się do budowy ciała każdego użytkownika. Konstrukcja zapewnia równomierny rozkład obciążeń na całej powierzchni pomiędzy taśmami, zaś perforowana pianka wyścielająca pas i taśmy udowe wspomagają oddychalność. Corax wyposażona jest w dwa sztywne uchwyty sprzętowe z przodu i dwa miękkie z tyłu.  Dostępna w dwóch kolorach (żółty/niebieski) i dwóch rozmiarach.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn