Nie żyje Åke Nordin – twórca marki Fjällräven

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 22 stycznia 2014 10:42

Åke Nordin, legenda w świecie outdooru, a zarazem świetny biznesmen i jeden ze szwedzkich innowatorów turystyki, nie żyje. Åke zbudował swój pierwszy plecak z zewnętrznym stelażem kiedy był jeszcze chłopcem. Założył swoją firmą w wieku 24 lat. To stało się jego życiową misją, wprowadzanie przełomowych produktów turystycznych i propagowanie skandynawskiego stylu w kontakcie z naturą. Fjällräven urósł, od piwnicy w rodzinnym mieście Örnsköldsvik do globalnej marki rozpoznawanej na całym świecie. Åke Nordin miał 77 lat.

Od piwnicy w Örnsköldsvik

Nawet jako 14-latek, Åke Nordin wykonywał swój własny sprzęt turystyczny, który również sprzedawał ludziom pracującym w terenie, spotykając ich podczas wycieczek w góry. Założył swoją firmę w 1960 roku, zaraz po ukończeniu szkolenia dla spadochroniarzy w Karlsborgu. Bardzo twarde i skoncentrowane podejście do projektowania wyrobów, niezachwiane przekonania i niepowtarzalne produkty, w połączeniu z silnym duchem przedsiębiorczości – dzięki determinacji Ake firma szybko przeniosła się z piwnicy do większej siedziby.

Åke szybko dostrzegł potencjał niemieckiego rynku outdoor i w 1974 roku otworzył tam spółkę córkę. Na rynku zdominowanym przez mężczyzn postawił u steru kobietę.  Odważna decyzja okazała się w przyszłości strzałem w dziesiątkę. To tylko jeden z przykładów specyficznego myślenia o rozwoju firmy, bez przejmowania się, co powiedzą inni lub co wynika z papierów.

Åke stworzył swój pierwszy namiot z wykorzystaniem oddychającego materiału

Åke stworzył swój pierwszy namiot z wykorzystaniem oddychającego materiału

Przełom w budowie plecaków – zewnętrzny stelaż z aluminium

Przełom w budowie plecaków – zewnętrzny stelaż z aluminium

Sprzęt turystyczny

Innowacje, takie jak plecak z zewnętrznym aluminiowym stelażem lub pierwszy na świecie oddychający materiał namiotowy uczyniły z marki Fjällräven mocnego gracza na rynku. Marka Fjällräven i jej produkty pozostawiły trwały ślad w ludziach i ich sposobie spędzania czasu na łonie natury. Wiele osób uważa że, produkty Fjällräven w połączeniu z reformą wakacyjną w Szwecji w latach 60. oraz promocją turystyki, stworzyły nowy model skandynawskiego outdooru.

Osiągnięcie życia

Åke pozostał wierny swej marce przez większość życia, z wyjątkiem krótkiego okresu w latach 80., po którym wrócił i znowu skupił się tworzeniu przełomowych produktów i rozwijaniu firmy. W pierwszej dekadzie XXI wieku  Fjällräven nabywał inne marki: Naturkompaniet, Tierra, Primus i Hanwag. Dzisiejsza nazwa tej grupy to Fenix Outdoor – jest ona obecnie jednym z największych graczy w Europie, w sektorze outdoor. To osiągnięcie życia kontynuuje obecnie najstarszy syn  Åke, Martin Nordin.

Doświadczenie życiowe

Poza wspaniałym rozwojem firmy, Åke dokonał wielu innych rzeczy przez 77 lat swojego życia. Był strażakiem i pracownikiem MPO, strzygł również owce. Åke pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor narciarstwa. Był właścicielem kompleksu narciarskiego Riksgränsen w Szwecji. Zbudował także angielską firmę odzieżową Campari. Posiadał licencję pilota samolotów i helikopterów cywilnych. Z sukcesami startował w regatach oceanicznych. Był zapalonym myśliwym i doświadczonym leśnikiem. Był żonaty z Elisabeth przez 50 lat i wspólnie wychowali czwórkę dzieci.

Naturalny lider, który rozumie i inspiruje innych

Przez swoje inspirujące i energetyczne przywództwo, Åke stworzył bardzo silną kulturę firmową, inspirował swoich pracowników w dobrych, jak i w trudnych czasach. Był bezkompromisowy i zawsze załatwiał rzeczy w swoim stylu. Przez całe życie inspirował, stawiał wyzwania i rozwijał ludzi w swoim otoczeniu.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn