Wystawa poświęcona Maćkowi Berbece na 11. KFG

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 05 grudnia 2013 12:45

Wspomnienia o Maćku Berbece, również Tomku Kowalskim, tragicznie zmarłych podczas tegorocznej wyprawy na Broad Peak, przewijać się będą przez cały 11. Krakowski Festiwal Górski (6-8 grudnia).

(fot. Anna Krempaszanka)

(fot. Anna Krempaszanka)

Będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Maćkowi Berbece, będącą jednocześnie fotograficzną, symboliczną opowieścią o pierwszym zimowym zdobyciu wierzchołka Broad Peak 5 marca 2013 – od zdjęć z trekkingu, przez zarysowane jedynie życie bazowe, po samą akcję górską (wystawa po raz pierwszy wystawiona została na Placu Niepodległości w Zakopanem). Nie ma pod zdjęciami podpisów, bo nie one były dla twórców ekspozycji – Ewy Daykowskiej-Berbeki i Kuby Brzosko – ważne. Ważne było, żeby „przejść przez tę wyprawę”.

Jak powiedziała „Taternikowi” żona Maćka:

Jest jedno, szczególnie ważne zdjęcie – przedstawiające pełnię księżyca. To zdjęcie było dla nas ważne, mam dla porównania zdjęcie tej góry sprzed 25 lat, robione chyba dokładnie z tego samego miejsca. Jest takie troszkę poetyckie. Na Broad Peak Maciek po raz pierwszy od dłuższego czasu wziął ze sobą na wyprawę aparat, kupił go specjalnie, uczył się jego obsługi. Dawniej robił bardzo dużo zdjęć, to były głównie slajdy.

Na wystawę składają się zdjęcia autorstwa Maćka Berbeki, Adama Bieleckiego, Karim Hayyat, Tomka Kowalskiego, Artura Małka i Krzysztofa Wielickiego.

(fot. Anna Krempaszanka)

(fot. Anna Krempaszanka)

Wyprawa na Broad Peak będzie także tematem sobotniego panelu dyskusyjnego (początek o godz. 12.00 w sali nr 9). Panel będzie nawiązywał do odbytego niedawno Szczytu Podlesickiego, na którym wspinacze dyskutowali m.in. nad zagadnieniami związanymi z zasadami etyki w górach najwyższych. W sobotę na KFG o wyprawie i przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego rozmawiać będą: Bogusław Kowalski (moderator), Janusz Majer,Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski oraz członkowie wyprawy na Broad Peak – Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i Artur Małek.

Adam Bielecki i Artur Małek wystąpią przed Wami również w niedzielę (godz. 13.30, sala główna) z prelekcją „Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak”.

Serdecznie zapraszamy! Wszystkie niezbędne informacje i szczegóły programu znajdziecie na stronie www.kfg.pl oraz w zakładce 11. KFG na Outdoor Magazyn.

Dorota Dubicka/ wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn