Podsumowanie zimowej wyprawy na Broad Peak i przyszłość Polskiego Himalaizmu Zimowego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 09 grudnia 2013 19:02

Jednym z najważniejszych punktów 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego był panel dyskusyjny o zimowej wyprawie na Broad Peak i o przyszłości polskiego himalaizmu zimowego. Przy wspólnym stole po raz pierwszy zasiedli: Renata Wcisło, Jerzy Natkański, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Dariusz Załuski, Adam Bielecki oraz Artur Małek.

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego. Od lewej: Janusz Majer, Artur Małek, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Ludwik Wilczyński, Piotr Pustelnik, Renata Wcisło, Jerzy Natkański (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego. Od lewej: Janusz Majer, Artur Małek, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Ludwik Wilczyński, Piotr Pustelnik, Renata Wcisło, Jerzy Natkański (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego - Renata Wcisło (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego – Renata Wcisło (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

Kim ma być kierownik wyprawy?

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia zagadnień, które padły na tzw. Szczycie Podlesickim 23 listopada. Jerzy Natkański przedstawił wypracowane zalecenia dotyczące wypraw himalajskich, zaś Ludwik Wilczyński odniósł się do nieco bardziej ogólnych spraw: 

Najważniejszą kwestią, na którą wszyscy zwracali uwagę, jest potrzeba ciągłej analizy wszystkiego co się dzieje. Marek Janas bardzo słusznie zauważył, że prześladuje nas to co prześladuje także nasze życie publiczne – trzy tabu, jedno małe, dwa duże. Małe tabu jest takie, że nie krytykujemy osób obecnych, nie krytykujemy tych, którzy nie żyją, nie krytykujemy zwycięzców. Rzetelna analiza, przeprowadzona życzliwie, bez stygmatyzacji, jak to miało miejsce w raporcie [o wyprawie na Broad Peak], służy wyciąganiu wniosków i przyszłości. Taka analiza jest niezbędną, ciągłą presją na środowisko. Wszyscy są zgodni co do tego, że procedur nie można ustalić, ale są standardy do których można się odwołać. I jeśli spotykamy się w Podlesicach, czy tutaj to nie od pogrzebu do pogrzebu, powinna być to działalność ciągła.

Uczestnicy panelu zajęli się także rolą lidera wypraw himalajskich. Padło pytanie, czy ma to być doradca, czy dowódca? Czy jest coś pomiędzy byciem Zawadą, który prowadził autorytarne kierownictwo, a stylem dzisiejszym, czyli byciem doradcą swoich kolegów.

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego - mówi Ludwik Wilczyński (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego – mówi Ludwik Wilczyński (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

Ludwik Wilczyński przyznał, że gdy kierownik jest także kumplem, nie przynosi to dobrych efektów, zaś samą funkcję kierownika rozmontowało środowisko. Nie zgodził się z tym Krzysztof Wielicki:

Jak się obserwuje zachodnie wyprawy, nie widać żeby był tam kierownik, tam jest kumpel. Można losować: raz, dwa, trzy, kierownikiem będziesz ty. Kierownik może pełnić funkcję administracyjną, ale jeśli zespół jest doświadczony i wyrównany, to rola kierownika nie jest potrzebna. Ja myślę, że największą rolą kierownika jest przekazanie doświadczenia i pełnienie roli doradcy.

Dariusz Załuski zauważył natomiast, że kierownik musi być wyposażony w charyzmę i kompetencje, nie może więc być wybrany na zasadzie losowania.

Wilczyński odniósł się do innej kwestii: Lekarz, Jurek Serafin zwraca uwagę na to, że na dużych wysokościach ludzie nie zawsze widzą co robią i wtedy rozkazy są bardziej potrzebne niż doradztwo.

Janusz Majer nowym koordynatorem programu Polski Himalaizm Zimowy

Najważniejszą informacją było jednak ogłoszenie (nieoficjalne), że Janusz Majer będzie koordynatorem programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego - Janusz Majer, nowy koordynator programu PHZ (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

KFG 2013, panel dyskusyjny dotyczący wyprawy na Broad Peak i himalaizmu zimowego – Janusz Majer, nowy koordynator programu PHZ (fot. Wojciech Lembryk/KFG)

Sam program będzie miał trzy najważniejsze cele:

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 6 komentarzy
Dodaj swój komentarz
 1. Ultima Thule napisał(a):

  no to burza się skończyła …

 2. Polak napisał(a):

  Miejmy tylko nadzieję że to jeszcze będzie himalaizm zimowy. Bo z tego co widać to może się okazać że wypraw zimowych będą dwie na 5 lat, a pozostałych pięć rocznie. Jeśli ma to być himalaizm zimowy to KAŻDEJ zimy powinna być organizowana przynajmniej jedna wyprawa w Himalaje lub Karakorum.
  I jeszcze jedno w przekazie medialnym bardziej skupić się na reprezentowaniu Polski, a nie indywidualnie wspinaczy.
  Polscy wspinacze to zawsze byli patrioci i antykomuniści i ta tradycja powinna być pielęgnowana.

 3. […] jest także miejscem, w którym toczą się najważniejsze dyskusje dla środowiska. Podczas panelu dotyczącego zimowej wyprawy na Broad Peak i przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego, po raz pierwszy przy wspólnym stole zasiedli: Renata Wcisło, Jerzy Natkański, Krzysztof […]

 4. […] Podsumowanie zimowej wyprawy na Broad Peak i przyszłość Polskiego Himalaizmu Zimowego – pan… […]

 5. […] 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, gdzie został ogłoszony nowy kierownik Polskiego Himalaizmu …, Janusz Majer […]

 6. […] Podczas 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego nowy kierownik PHZ – Janusz Majer – zaproponował także rozszerzenie programu aktywności Polaków w Himalajach pod nazwą „Polskie Himalaje”. Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera jest tylko częścią programu „Polskie Himalaje„, który będzie realizował także inne cele, w tym: […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn