Mistrzostwa Świata w Adventure Racing rozpoczęte!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 04 grudnia 2013 9:40

W poniedziałek 2 grudnia o godz. 14.00, 60 zespołów z 25 krajów stanęło na granicy kostarykańsko-panamskiej, gdzie rozpoczęła się rywalizacja o tytuł Mistrza Świata w Adventure Racing. Z ponad 800 kilometrową trasą mierzy się również jedna polska drużyna, Sportovia TRAILteam, w składzie: Justyna Frączek, Maciek Dubaj, Maciek Mierzwa i Łukasz Warmuz. Polacy to aktualni Mistrzowie Europy, dla których jest to już czwarty start w imprezie najwyższej rangi.

DSC06992-(1)

Już na kilka dni przed startem zawodów San Jose stało się istnym centrum sportów ekstremalnych. Zawodnicy (łącznie aż 240 osób) wraz ekipą medialną i organizatorami opanowali ekskluzywny Hotel Radisson. Widok na pewno nie należał do codziennych – suknie balowe i smokingi, które zazwyczaj można tutaj zobaczyć, zastąpili sportowcy składający rowery i transportujący skrzynie ze sprzętem oraz zapasami jedzenia.

Po kilku dniach wypełnionych kompletowaniem sprzętu, niezbędną kontrolą wyposażenia i kilkoma odprawami, w trakcie których organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy i opowiedzieli o szczegółach trasy, wszyscy mogli wreszcie pojechać na start zawodów.

DSC07750

Organizatorzy postawili sobie za cel, by tegoroczny rajd zasłużył na miano najbardziej ekspedycyjnego w historii mistrzostw. Czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się w trakcie. Patrząc jednak na przebieg trasy, mają ku temu spore szanse.

Przede wszystkim nie lada wyzwanie stanowi łączny dystans zawodów („jedyne” 815 km), tym bardziej, że poszczególne etapy będą naprawdę długie (np. trekking wysokogórski, którego pokonanie ma zająć najlepszym drużynom ponad 1,5 dnia). Co więcej, organizatorzy przestrzegają, że nawigacja i znalezienie właściwej drogi na niektórych odcinkach może sprawić sporo problemów.

DSC07039-(1)

DSC07377

 

Kolejnym utrudnieniem jest zróżnicowany klimat (od tropikalnego po wysokogórski) oraz dzika, miejscami naprawdę niebezpieczna lokalna fauna i flora. O potencjalnym zagrożeniu, jakim są na Kostaryce węże, zespoły miały okazję przekonać się w trakcie obowiązkowego Snake Talk. W czasie spotkania zawodnicy zobaczyli na żywo 4 najczęściej spotykane w tej części globu węże oraz dowiedzieli się, jak odróżniać jadowite gatunki od tych nieszkodliwych, jakie środki ostrożności zachować oraz w jaki sposób poradzić sobie w razie ukąszenia. Miejmy nadzieję, że ubogaconym o tę wiedzę uczestnikom nic nie stanie na przeszkodzie, by ukończyć rajd, który de facto dopiero co się zaczął, a zapowiada się naprawdę ciekawie.

Kilka słów o trasie…

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn