Jan Gałek free solo na Lost Arrow Spire Highline!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 02 grudnia 2013 12:21

Jan Gałek przeszedł free solo jeden z najsłynniejszych światowych highline’ów – Lost Arrow Spire Highline w Yosemite. Ten 17-metrowy slack oferuje przechadzkę z ogromem przestrzeni pod stopami…

Jan Gałek

Jan Gałek

Janek (rocznik 1988) to najlepszy polski slackliner. Przeszedł ok. 500 highline’ów w wielu wyjątkowych miejscach (Yosemite, Moab, Joshua Tree, Meteory itd.), z czego prawie 90 free solo. W 2007 roku jako pierwszy Polak pokonał właśnie Lost Arrow Spire Highline. Jego rekordowy highline miał 96,5 m długości. Do niego należy też rekord Polski w przejściu po longline – 232 metry. Janek jest też głównym organizatorem „Urban Highline Festival” w Lublinie.

Przejście Janka możemy zobaczyć na filmie:

O przejściach free solo Janek tak pisze w obszernym i ciekawym tekście:

Nawet, gdyby mocno próbować, to według mnie niemożliwym jest opisanie stanu umysłu podczas free solo. Tak samo trudno jest odpowiedzieć logicznie na pytanie „dlaczego” lub racjonalnie wyjaśnić co mnie w tym kręci.

[…]

Dzisiaj wszyscy usiłują się zabezpieczyć, żyć jak najdłużej, nie robić pochopnych i ryzykownych ruchów i inwestować w siebie. Gdy stoję na highlinie bez asekuracji łamię ten schemat. Przez moment żyję pełnią życia. Mój umysł jest czysty, liczy się tylko tu i teraz.

Janek pokonał  free solo Lost Arrow Spire Highline jako 7 człowiek w historii. Pierwsze polskie kobiece przejście tej linii (z asekuracją) należy do Basi Sobańskiej.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn