Golden Pitons 2013 – ogłoszono prestiżowe nagrody magazynu „Climbing”

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 30 grudnia 2013 10:58

Magazyn „Climbing” od 2001 roku przyznaje nagrody Golden Pitons. Oto przejścia i wydarzenia 2013 roku, które uzyskały największe uznanie redakcji najpopularniejszego amerykańskiego czasopisma wspinaczkowego.

Redakcja przyznaje nagrody w kilku kategoriach, dość swobodnie je kształtując w reakcji na wydarzenia na wspinaczkowej scenie. W tym roku zdecydowano się na przyznanie nagrody za całokształt osiągnięć. Otrzymał ją Jeff Lowe, jeden z najważniejszych wspinaczy w historii amerykańskiego wspinania. Autor dziesiątek górskich dróg, wynalazca i konstruktor sprzętu wspinaczkowego – więcej na jego temat możecie przeczytać w naszym reportażu TUTAJ.

Jego książka The Ice Experience (1979) przyczyniła się do rozwoju wspinania lodowego. Jeff zakończył swoją imponującą, 40-letnią karierę wspinaczkową w 2002 roku, kiedy zdiagnozowano u niego nieznaną chorobę neurodegeneracyjną.

Jeff Lowe

Jeff Lowe

Alpinizm: Ueli Steck

Wybór w tej kategorii nie mógł być inny. Tegoroczne dokonanie Ueli Stecka, czyli pokonanie samotnie w 28 godzin z bazy do bazy, nową drogą południowej ściany Annapurny wykracza poza wszystko, czego dokonano w ostatnich latach w Himalajach. Klasę linii mieli okazję sprawdzić w zaledwie 2 tygodnie po Stecku Francuzi (Yannick Graziani i Stéphane Benoist), dla których przejście tej drogi przekształciło się w wielodniową i dramatyczną epopeję, okupioną poważnymi odmrożeniami.

Ueli Steck pod Annapurną

Ueli Steck pod Annapurną

Wspinaczka roku: La Dura Dura

Dzięki wyróżnieniu nadanemu nominalnie drodze redakcja magazynu „Climbing” mogła docenić dwóch wspinaczy, których emocjonujący wyścig o pierwszeństwo na drodze mogliśmy śledzić przez kilkanaście miesięcy. La Dura Dura to projekt Chrisa Sharmy, który Amerykanin otworzył do prowadzenia innym wspinaczom i, nad którym pracował wspólnie z Adamem Ondrą. Czech w tym przyjacielskim wyścigu wyprzedził Sharmę i poprowadził drogę na początku lutego tego roku. W ten sposób powstała jedna z dwóch najtrudniejszych dróg na świecie. Sharma pokazał klasę i pod koniec marca poprowadził La Dura Dura.

Adam Ondra na La Dura Dura

Adam Ondra na La Dura Dura

Przełom roku: Alex Megos

Tutaj również redaktorzy nie mieli problemu. Do młodego Niemca należy pierwszy w historii onsajt na drodze 9a (Estado critico w Siuranie). Kolejne przejścia pokazały, że Megos znajduje się w absolutnej światowej czołówce. Niedługo później przeszedł w 2. próbie słynną La Ramblę 9a+, a na Frankenjurze rozwiązał stary projekt na Holzgauer Wand – Classified11+/9a+. Do Megosa należy również pierwsze australijskie (!) 9a – Retired Extremely Dangerous.

Alexander Megos na Estado Critico

Alexander Megos na Estado Critico

Bouldering: Jimmy Webb

Webb to specjalista od szybkich powtórzeń, przejść flash oraz obniżania wycen. Ma na swoim koncie flash na sześciu boulderach V13 oraz jedno V14 (Sky w Rocklands), które oczywiście obniżył. Webb dokonał w 30 minut (!) trzeciego przejścia Bridge of Ashes (V15), problemu autorstwa Dave’a Grahama. Jakość jego wspinania mogliśmy zobaczyć na żywo na La Sportiva Legends Only.

Jimmy Webb

Jimmy Webb

Trad: Hazel Findlay

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn