Fenix Hp-25 – test czołówki

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 11 grudnia 2013 15:43

Czołówki to bardzo przydatne urządzenia, pozwalają oświetlić drogę bez konieczności trzymania w ręku latarki. Na rynku jest mnóstwo modeli, w przeróżnych cenach, jednak Fenix Hp-25 wyróżnia się na ich tle. Co takiego wyjątkowego jest w tej lampce? Połączenie pozornie sprzecznych cech, czyli wąski strumień światła o dalekim zasięgu z dużą plamą światłą o mniejszym zasięgu.

fenixhp25

Jakość wykonania 

Fenixa wykonano z niezwykłą dbałością o szczegóły. Wszystko wykończone jest niezwykle precyzyjnie i estetycznie. Spasowanie elementów jest na najwyższym poziomie, nic nie odstaje, nie ma żadnych szczelin na łączeniach, a wszystko sprawia wyjątkowo solidne wrażenie. Chińskie pochodzenie producenta nie świadczy, że produkt należy szufladkować z tandetą. Jakość wykonania Fenixa w niczym nie ustępuje tak uznanym producentom jak Petzl, Black Diamond czy Princeton tec, jest to najwyższa półka.

Wszystkie elementy lampki są połączone, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie zgubimy jakiegokolwiek z nich podczas wymiany baterii. Fot. Jarosław Sekuła

Wszystkie elementy lampki są połączone, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie zgubimy jakiegokolwiek z nich podczas wymiany baterii. Fot. Jarosław Sekuła

Zasilanie

Czołówka jest zasilana z czterema bateriami AA, oczywiście współpracuje także z akumulatorkami oraz bateriami litowymi. Czasy działania na dobrych bateriach w większości przypadków pokrywają się z danymi producenta. Patrząc jednak na owe czasy działania wydają się one bardzo krótkie. Przykładowe 10h30min dla trybu 90lm, to wartość raczej mizerna.

Mactronic HLS-K1-PLUS dla trybu 100lm podaje czas działania 21h i to przy zasilaniu 3xAAA, a nie 4xAA. Jest jednak pewna bardzo istotna różnica, a konkretnie stabilizacja napięcia. Oznacza to, że przez znaczną część czasu działania lampka ze stabilizacją świeci ze stałą ilością światłą. W lampkach bez stabilizacji ilość światła cały czas płynnie maleje i nawet jak ledwo co świeci to liczone jest to do czasu działania.

Kwestia zasilania może jednak budzić pewne kontrowersje. Hp-25 daje potężną ilość światłą, więc zrozumiałe jest, że układ zasilający musi swoje ważyć, jednak stosując zamiast czterech baterii AA dwa ogniwa Litowo-jonowe 18650 uzyskamy większą pojemność przy niższej wadze. Oczywiście za bateriami AA przemawia ich dostępność i olbrzymia popularność dzięki czemu możemy je dokupić w nawet w najmniejszej wiosce, ale można przecież zastosować wymienny zasobnik na baterie.

W rowerowej lampce Fenix bt-20 producent dał użytkownikom możliwość wyboru zasilania, można korzystać zamiennie z zasobnika na cztery baterie AA, bądź 2×18650. Byłoby to znakomite ułatwienie gdyby to rozwiązanie znalazło zastosowanie w hp-25. Na długie trasy, czy wizyty w nieznanym terenie zabieramy zasobnik AA żeby w razie czego można było dokupić baterie, na krótsze biegi montujemy zasobnik na 18650 aby obniżyć wagę, przy okazji zwiększając czas działania.

Gdy głowica jest złożona plastikowa nakładka chroni przed przypadkowym włączeniem np. podczas transportu w plecaku, dopiero po rozłożeniu głowicy uzyskuje się pełny dostęp do przycisków. Fot. Jarosław Sekuła

Gdy głowica jest złożona plastikowa nakładka chroni przed przypadkowym włączeniem np. podczas transportu w plecaku, dopiero po rozłożeniu głowicy uzyskuje się pełny dostęp do przycisków. Fot. Jarosław Sekuła

To co się może podobać w obecnym zasobniku to brak elementów które można zgubić. W niektórych modelach klapka którą zamyka się baterie nie jest przymocowana do lampki więc podczas wymiany baterii w ciemnościach można je zgubić. Hp-25 posiada klapkę mocowaną do przewodu, więc mamy pewność, że jej nie zgubimy. Przykrywka baterii jest solidnie przykręcana śrubą do zasobnika więc nie ma obawy, że ułamie się jakiś zatrzask.

Wymiana baterii trwa przez to nieco dłużej, ale przynajmniej po ciemku nic nie popsujemy. Jedyne co można uszkodzić podczas wymiany baterii to sprężynki trzymające baterie, które są stosowane w większości modeli. Blaszki są pod tym względem bardziej wytrzymałe, ale przy sprężynkach łatwiej rozpoznać bieguny.

Stabilność

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn