Simone Moro wyrusza na Nanga Parbat zimą!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 listopada 2013 18:30

Simone Moro, David Goettler i Emilio Previtali to skład ekspedycji, której celem będzie pierwsze zimowe wejście na mierzący 8126 m n.p.m. szczyt Nanga Parbat. Zaplanowana na trzy miesiące wyprawa wyruszy w grudniu tego roku, by zmierzyć się z jednym z dwóch niezdobytych jeszcze zimą ośmiotysięczników.

logoNangaParbat

Nanga Parbat, nazywana czasami „Killer Mountain”, od lat stanowi wyzwanie dla himalaistów. Od 1988 roku zorganizowanych zostało 29 zimowych ekspedycji na ośmiotysięczniki położone w Pakistanie, celem ponad połowy z nich było zdobycie Nanga Parbat. Temperatury poniżej – 40 stopni, krótkie okna pogodowe i wyjątkowo duże rozmiary masywu sprawiły, że żadna z nich nie zakończyła się sukcesem.

Simone Moro

Simone Moro

Najbliżej zdobycia góry zimą byli Polacy Zbigniew Trzmiel i Krzysztof Pankiewicz, którym w 1997 roku do szczytu zabrakło 300 metrów. 17 lat później najwyżej udało się dotrzeć kolejnemu Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi, który zeszłej zimy zawrócił z ok. 7400 m n.p.m.

Zespół „Nanga Dream – Justice for All 2013-2014”, czyli Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler oraz Paweł Dunaj w tym roku również zmierzą się z zimową Nangą. Spotkają się więc wyprawą The North Face Nanga Parbat Winter Expedition 2014 – kto wie, może dojdzie do wspólnego ataku szczytowego…

Także dla Simone Moro będzie to kolejna próba zdobycia Nanga Parbat zimą. Ten dobrze znany w Polsce himalaista, który ma na koncie trzy pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki (Shisha Pangma z Piotrem Morawskim w 2005 roku, Makalu z Denisem Urubko w 2009 roku i Gasherbrum II z Denisem Urubko i Cory’m Richardsem w 2011 roku) ocenia, że wyprawa ma tylko 20 proc. szans na osiągnięcie szczytu.

David Goettler

David Goettler

Jak jednak tłumaczy: Tak, znowu wybieram się tam w zimie. Tylko dlatego, że to moje marzenie. Tylko dlatego, że eksploracja nigdy się nie kończy.

Razem z partnerem wspinaczkowym Davidem Goettlerem będą stosowali ten sam lekki alpejski styl, który zapewnił Moro sukces na Gasherbrumie II. Emilio Previtali będzie z kolei wspierał ekipę szturmową z bazy i zadba o stały dopływ informacji na temat jej postępów.

Emilio Previtali

Emilio Previtali

Więcej informacji:

The North Face

Facebook: www.facebook.com/thenorthface.europe

Twitter: @TheNorthFaceEU

Instagram: @TheNorthFace

Google+: https://plus.google.com/+TheNorthFace

YouTube: www.youtube.com/thenorthfacevideo

Simone Moro

Facebook: www.facebook.com/SimoneMoroOfficial

Twitter: @morosimone

Web: www.simonemoro.com

David Goettler

Facebook: www.facebook.com/David.Goettler.alpinist

Instagram: @David_Goettler

Web: www.straight-to-the-top.eu

Emilio Previtali

Twitter: @EmilioPrevitali

Instagram: @EmilioPrevitali

Web: www.emilioprevitali.com

hashtag: #NangaInWinter

Źródło: The North Face

Filmowa odpowiedź Nanga Dream – Justice for All 2013-2014

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. marek pisze:

    to góra Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego trzymam kciuki za nich !!!

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn