„Poza Górą”, książka jednego z najlepszych alpinistów ostatnich lat

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 18 listopada 2013 11:28

Właśnie została wydana autobiograficzna książka Steve’a House’a, jednego z najlepszych alpinistów ostatnich lat. „Poza Górą” to jedna z najciekawszych pozycji w światowej literaturze górskiej, jakie ukazały się w ostatniej dekadzie. Książka była wielokrotnie nagradzana, w tym w 2009 roku otrzymała  prestiżowe nagrody Broadmana Taskera oraz festiwalu w Banff (tytuł oryginalny „Beyond the Mountain”).

Steve House

Steve House

Steve House,  jest uważany za jednego z najwybitniejszych alpinistów świata. Jest orędownikiem stylu alpejskiego we wspinaniu, także na najwyższych szczytach świata. Lista jego wybitnych przejść jest bardzo długa. Wystarczy przypomnieć samotne wytyczenie nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 w Dolinie Charakusa (41-godzinna akcja z bazy do bazy, trudności drogi VI 5.10- M6 WI4 A2), czy przejście wspólnie z Vincem Andersonem nowej drogi na ogromnej ścianie Rupal (Nanga Parbat). To ostatnie przejście zostało uznane za jedno z najlepszych osiągnięć w górach najwyższych w ostatnich latach i nagrodzone prestiżowym Złotym Czekanem.

O tym niezwykłym wspinaczu i jego podejściu do wspinania możecie przeczytać w bardzo ciekawym tekście: Kolaże. 12 Apostołów górskiej eksploracji. Cz. I – Steve House. Outside the Box.

Poza-Gora-Steve-House-400x578

Czy książka tego niezwykłego alpinisty dorównuje jego wspinaczkowym osiągnięciom będziemy mogli teraz się przekonać. Wspomniane wyżej nagrody oraz to, co mogliśmy usłyszeć i zobaczyć na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim, którego Steve był gościem, pozwalają sądzić, że czas spędzony z książką „Poza Górą” nie będzie czasem straconym. A tak o książce i jej autorze pisze Michael Kennedy, redaktor naczelny Alpinist Magazine:

Steve House jest wizjonerem, jedynym takim na pokolenie, który zmienił i zmienia sposób naszego myślenia o stylu alpejskim na najbardziej wymagających górach świata. Z powodzeniem drąży nie tylko swoje najszczytniejsze aspiracje, ale i obnaża prawdę o najciemniejszych problemach i obawach, które nękają nawet najlepszych wspinaczy. W „Poza górą” daje nam rzadki i głęboko osobisty ogląd na determinację, poświęcenie i koncentrację, które stoi za dzisiejszymi przejściami na lekko i szybko.

Książka jest dostępna w księgarni.wspinanie.pl.

Wojciech Słowakiewicz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn