Polskie obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego na 11. KFG

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 21 listopada 2013 12:01

Czternaście produkcji znajdzie się w Konkursie Filmu Polskiego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim, który odbędzie się w dniach od 6 do 8 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Spośród nich pięć obrazów stanie do rywalizacji z najlepszymi światowymi filmami w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Tegoroczny konkurs filmowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego cieszył się dużym zainteresowaniem twórców – w sumie do konkursu zgłoszono trzydzieści filmów. Ostatecznie w głównej festiwalowej rozgrywce walczyć będzie czternaście rodzimych produkcji.

kfg-maly

Obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego 11. KFG:

 • Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
 • Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
 • Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabryelski
 • Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
 • Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński
 • D5S, 5 min, reż. Piotr Kabat
 • Dzień dobry, cześć, 8 min, reż. Andrzej Szypulski
 • Hanka, 12 min, reż. Jakub Brzosko
 • Łojanci, 6 min, reż. Konstanty Strzelski
 • Nanga Parbat Tragedy – Przerwana Wyprawa, 30 min., reż. Jerzy Zinczuk
 • Rambo, 3 min, reż. Wojtek Kozakiewicz i Jacek Matuszek
 • Rjukan Ice Paradise, 13 min, reż. Jan Wierzejski
 • Szchara, 34 min, reż. Andrzej Żak
 • Wypłukani, 10 min, reż. Monika i Grzegorz Badurscy

Pięć produkcji z finałowej czternastki weźmie udział w odbywającym się równolegle Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Tu stawką będzie Grand Prix KFG 2013.

Statuetka Grand Prix KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Statuetka Grand Prix KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Rodzime produkcje w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

 • Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik

Koledzy wspinacze mówili o nim „Słoń”, bo był silny i uparty. Subiektywny portret Artura Hajzera, jednego z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów, rysuje jego żona Izabela.

 • Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha

Sarah Ridgway jest walijską biegaczką specjalizującą się w trudnych biegach górskich. Jej miłość do ekstremalnych warunków, zarówno pogodowych jak i technicznych, zaowocowała pobiciem kobiecego rekordu świata w szybkości pokonania klasycznej linii Snowdon Horseshoe. Sarah opowiada o swojej motywacji i miłości do biegów górskich na tle niezwykłych widoków Północnej Walii.

 • Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabryelski

Negatyw jest w obrazem, w którym będzie można zobaczyć ludzi podążających za swoją pasją, dla których narty to sposób na życie. Film nawiązuje do folkloru zakopiańskiego, zawiera dużo symboliki i akcentów górskich. Dzięki tym elementom w filmie zostały pokazane możliwości i warunki do uprawiania freeskingu oraz freeridu w Polsce, które nie są wykorzystywane. Zawodnicy: Szczepan Karpiel, Jan Krzysztof, Paweł Urbaś i inni.

 • Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski

Austriacka himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner w 2012 zakończyła swoją przygodę ze zdobyciem Korony Himlajów. Jej ostatnim ośmiotysięcznikiem był jeden z najtrudniejszych szczytów świata czyli K2. Film opowiada historię wyprawy – wśród partnerów Gerlinde znalazł się Dariusz Załuski, który postanowił udokumentować to wydarzenie.

 • Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński

“To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku.” – Will Gadd Kilka lat po odkryciu, przez Willa Gadda, jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls, Anglik Tim Emmett, wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem, próbują swoich sił na dziewiczej drodze ospitowanej przez Willa Mayo i Chrisa Geislera. Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11, najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie. Film ten podąża za elitą wspinaczy, gdy walczą z sufitem lodowym w miejscu, które przeciąża zmysły. “… ten wyciąg dzisiejszy jest najtrudniejszą drogą jaką kiedykolwiek zrobiłem na dziabkach” – Tim Emmett.

W ubiegłym roku w Konkursie Filmu Polskiego spośród 14 obrazów za najlepszy (I Nagroda) jury uznało "Wyprawę na Mnicha" w reżyserii Macieja Stasińskiego, ukazującą symboliczną wyprawę na Mnicha w Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, znawcy regionu Podhala (fot. Adam Kokot/KFG)

W ubiegłym roku w Konkursie Filmu Polskiego spośród 14 obrazów za najlepszy (I Nagroda) jury uznało “Wyprawę na Mnicha” w reżyserii Macieja Stasińskiego, ukazującą symboliczną wyprawę na Mnicha w Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, znawcy regionu Podhala (fot. Adam Kokot/KFG)

W Konkursie Filmu Polskiego, oprócz I Nagrody, przyznana zostanie także II Nagroda. Natomiast spośród filmów startujących w obu konkursach zostanie wybrana Nagroda Publiczności, jury przyzna także specjalne wyróżnienia dla najlepszego filmu stricte wspinaczkowego i filmu o tematyce freeride’owej (tegoroczna nowość).

Filmy oceniać będzie jury pod kierunkiem reżysera i operatora Jerzego Surdela. W jurorskim składzie znajdą się również: Martyna Wojciechowska, Marcin Koszałka i Krzysztof Wielicki.

Więcej o zakwalifikowanych filmach, w tym opisy i godziny pokazów, znajdziecie na stronie organizatora: www.kfg.pl.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

 

Źródło: wspinanie.pl

kfg-plakat

KFG_2013_sponsorzy

KFG_glowni_patroni_medialni

KFG_patroni_wspierajacy

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn