Najlepsze kino górskie na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 04 listopada 2013 13:58

Krakowski Festiwal Górski to nie tylko spotkania z wybitnymi wspinaczami i himalaistami, ale także doskonałe kino górskie, które poza Krakowem gości na najlepszych festiwalach na świecie. W tym roku o Grand Prix KFG 2013 będzie walczyć 11 zagranicznych produkcji, a oceniać je będzie jury pod kierunkiem reżysera i operatora Jerzego Surdela. W jurorskim składzie znajdą się także między innymi Martyna Wojciechowska i Marcin Koszałka.

kfg-plakat

W dniach od 6 do 8 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie obędzie się trzydniowe święto gór. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in.: Leo Houlding, Mark Synnott, Marcin Tomaszewski i Rafał Sławiński. Nie zabraknie również himalaizmu – o wyprawie na Broad Peak opowiedzą Adam Bielecki i Artur Małek, swoją przygodę na Shishapangmie zrelacjonuje z kolei Andrzej Bargiel. Niektórych z festiwalowych gości KFG będzie także można zobaczyć w filmach prezentowanych w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego.

Do zagranicznej jedenastki wkrótce dołączą wybrane polskie produkcje, które zmierzą się z wymagającą konkurencją w międzynarodowym, jak i polskim konkursie filmowym. Tymczasem wciąż jeszcze można zgłaszać swoje obrazy do konkursów – termin upływa 15 listopada. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.kfg.pl.

Zagraniczne filmy biorące udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym

Bavarian Direct

Niemcy, 2013, 75 min.

Reżyseria: Max Reichel

Produkcja: Timeline Productions

Bracia Thomas i Alexander Huberowie oraz Mario Walder jako pierwsi pokonali klasycznie Bavarian Direct na południowej wieży Mount Asgard na Ziemi Baffina. Alex pisał później o wyprawie – „Wspaniały czas na wspaniałej ścianie. Ta droga dorównuje najlepszym liniom na El Capie!”. Pełen emocji i efektownych scen wspinaczkowych film Maxa Reichela jest niezwykle ciekawym obrazem, ukazującym „kuchnię” tego ważnego sukcesu braci Huberów.

Exposed to Dreams

Włochy, 2013, 26 min.

Reżyseria: Alessandro Filippini i Marianna Zanatta

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn