Mirek Wódka w filmie „LeBida” Jędrzeja Górnikowskiego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 26 listopada 2013 17:28

W ubiegłym roku zapowiadany był debiutancki projekt Jędrzeja Górnikowskiego – LeBida. Dokument o Mirku Wódce*, jednej z czołowych postaci w historii polskiego wspinania skałkowego. W Internecie właśnie ukazał się długo oczekiwany film.

Mirek Wódka

Mirek Wódka

Warto zaznaczyć, że obraz nie jest do końca odbiciem tego, co założył sobie na początku Jędrzej Górnikowski. Film powstał między innymi dzięki wsparciu finansowemu środowiska wspinaczkowego. Udało się zebrać 3117.59 zł. Autor bardzo dziękuje za wyrozumiałość i pomoc, dzięki której obraz mógł powstać. Całkowity dochód z wyświetleń filmu przekazany zostanie na Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki.

***

Mirek Wódka, pochodzący z Zawiercia, to historia polskiego wspinania sportowego, będący żywym przykładem tego, że wiek w przypadku wspinacza nie musi oznaczać schyłku kariery. Przeciwnie, od lat Mirek (rocznik 1960) – nazywany przez wielu „wspinaczem zimowym” („zawsze pod koniec kwietnia zaczyna spadać mi forma…”  – jak mawia ;), każdy sezon zaczyna od ekstremalnych prowadzeń.

Jest autorem wielu ekstremalnych, historycznych dróg na Jurze, w tym: jednej z pierwszych VI.5 w naszych skałach Dupy Biskupa w Rzędkowicach (1986), Wycieczki do Ojcowa VI.5+ na Okienniku, Pierwszego kroku ku doskonałości VI.7+ w Podzamczu , Pielgrzyma VI.6+ na Bibliotece, czy tegorocznego Imperium Sokoła VI.6+ na Sokolicy.

Dorota Dubicka/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn