Od biegów wokół bloku po 8000 m n.p.m. w zimowym Karakorum – Artur Małek testuje bieliznę marki Columbia

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 października 2013 14:32

Po jesiennej wyprawie na Lhotse, kiedy to nie udało nam się osiągnąć szczytu, wróciłem do Polski z głową pełną myśli. Analizowałam wszystkie szczegóły wyjazdu: wszystkie sytuacje, himalajskie patenty, ubranie, w którym się wspinałem. Szybko doszedłem do wniosku, że podczas wyprawy na Lhotse brakowało mi dobrej bielizny termoaktywnej do chodzenia i wspinania się w bardzo zmiennych warunkach. A warunki są zawsze zmienne: od palącego słońca na lodowcach po lodowate zimno nocy, które można spotkać tylko na 8 tysiącach. Bielizna, którą miałem do tej pory… cóż – nie była dobra.

Wiedząc już, że spędzę kolejne miesiące zimą w Karakorum, jeszcze przed wyjazdem na Broad Peak zacząłem rozglądać się za najlepszą bielizną na tę wyprawę. Szukałem tym bardziej intensywnie, im bardziej Artur Hajzer uświadamiał mi, że czekają mnie najgorsze warunki, w jakich człowiek może się znaleźć w górach – lodowe piekło w Karakorum zimą.

Przed wyjazdem w grudniu odwiedziłem Krakowski Festiwal Górski w Krakowie. Rozglądałem się intensywnie do momentu, gdy zobaczyłem to, czego poszukiwałem! Na pierwszy rzut oka materiał wyglądał jak wewnętrzne poszycie wahadłowca kosmicznego: srebrne płytki zatopione w dzianinie, na kształt plastra miodu. Cała bielizna wyglądała jak kolczuga zakładana pod rycerską zbroję. Na pewno było to dla mnie coś nowego! Coś niesztampowego, czego właśnie szukałem…

Bielizna Omni-Heat Thermal Reflective

Columbia Extreme fleece Long Sleeve 1/2 Zip

Pierwszy test

Przed wylotem do Pakistanu niestety nie było już czasu na to, by wybrać się na wspinanie w Tatry, dlatego też pierwszy test bielizny odbył się podczas treningu biegowego (tak, tak… m.in. wokół bloku). Pogoda za oknem nie zachęcała: −15°C, wiatr z lekką zawieruchą śnieżną. Trening to trening – trzeba wyjść z domu.

Ubrałem się jak zawsze na taką pogodę: bielizna z długim rękawem, getry do biegania i kurtka przeciwwietrzna. Takie rozwiązanie utrzymywało podczas treningu i podobnych warunków atmosferycznych moją termikę na optymalnym poziomie, a nawet (w przerwach międzyinterwałowych) − na poziomie lekkiego (leciutkiego!) wychłodzenia.

Omni-Heat Thermal Reflective Columbia Extreme fleece 1/2 Zip

Omni-Heat Thermal Reflective Columbia Extreme fleece 1/2 Zip

Columbia2

Columbia3

Po powrocie lekkie zdziwienie: jestem przepocony, bielizna na plecach lekko i nieprzyjemnie wilgotna. Podczas biegu, gdy już się rozgrzałem, byłem cały czas przegrzany, miałem nawet ochotę na ściągnięcie wierzchniej kurtki… przy −15°C, i wietrze? Hmm, na pozostałe testy już nie było czasu, pojutrze miałem wylatywać w Karakorum, zobaczymy jak tam będzie się sprawdzał magiczny Omni-Heat?

Dla sprawdzenia właściwości antybakteryjnych materiału postanawiam założyć bieliznę w dniu przylotu na miejsce i użytkować ją do czasu, aż nie będę w stanie już wytrzymać nieprzyjemnego zapachu (lub ktoś z mojego otoczenia ;)).

Trekking do ABC pod Broad Peak

Pakistan przywitał nas jedną z największych fal mrozów (ponoć nie było tak od kilkunastu lat) oraz mocnymi opadami śniegu. Żeby uzmysłowić warunki, powiem, że już w Skardu było około −20°C, a w pokojach hotelowych temperatura utrzymywała się na poziomie około −10°C. „Hm, nieźle się zaczyna” − pomyślałem. Na wszelki wypadek zakładam na siebie od razu moją „magiczną” bieliznę i czekam na rozpoczęcie trekkingu do bazy pod Broad Peak.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Mateusz napisał(a):

    Jak dla mnie Columbia to świetna marka, warto zapłacić za jakość. Test ciekawy – miło się czytało. Columbia – bielizna, która zdobyła ósemkę zimą – nowe hasło reklamowe ;)

  2. Daniel napisał(a):

    mam używam, i mogę powiedzieć że jest rewelacyjna. trzeba tylko pamiętać żeby zrezygnować ze starych przyzwyczajeń i ubierać jedną warstwę odzieży mniej, o przegrzanie bardzo łatwo ^^

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn