II Żorski Festiwal Podróży i Nauki OPINIE

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 02 października 2013 11:53

Współczesny świat to ciągle zmiany, migracje, przemieszczanie się ludności. Dziś każdy może spakować swój plecak czy walizkę i przenieść się do innych krajów. Znając język obcy spotkanie z inną kulturą jest znacznie łatwiejsze, a znając kontekst kulturowy spotkanie to staje się o wiele przyjemniejsze. Ważnym jest, aby podczas Festiwalu, uczestnicy w ciekawy i przyjemny sposób poznawali różnorodność kulturową, co może w przyszłości zaowocować postawą otwartości i tolerancji wobec INNYCH. Formuła Festiwalu obiecuje więc nie tylko dobrą zabawę, ale również edukację i rozbudzenie ciekawości poznawczej świata.

OPINIE-plakat

Tym razem wiodącym krajem będzie Australia. Na uczestników czekają m.in. slajdowiska, warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne w klimacie aborygeńskim, oraz po raz pierwszy Jarmarki Kontynentów.

O dalekich kulturach i wspaniałych wyprawach opowiedzą wytrawni podróżnicy: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie o magicznych Indiach, Anna i Krzysztof Kobusowie o wyprawie z dziećmi do Namibii, Małgorzata i Marcin Złomscy o przepięknych Wyspach Pacyfiku, a Agnieszka Doberschuetz o życiu na Filipinach.

OPINIE---Filipiny---Inny-świat

Festiwalowa niedziela to wyczekiwany przez wielu Dzień Australijski. Gwiazdą tego dnia będzie dziennikarz, podróżnik, autor książek i wielki znawca Australii Marek Tomalik. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć też wystawę fotograficzną jego autorstwa.

OPINIE---Lady-Australia

O rowerowym trawersie szlaku Canning Stock Route w Australii Zachodniej opowiedzą Agnieszka i Mateusz Waligórowie. Zaś aborygeńskie dźwięki płynące z didgeridoo będzie można usłyszeć dzięki wizycie w Żorach Pawła Podsiadło.

Festiwalowi towarzyszyć będą Jarmarki Kontynentów, na których będzie można podziwiać, a także zakupić wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. biżuterię etniczną, ceramikę, torebki, instrumenty, ale także przewodniki, mapy oraz książki o tematyce podróżniczej i naukowej oraz sprzęt turystyczny.

OPINIE--Namibia

Każdego festiwalowego dnia odbywać się będą warsztaty: dla najmłodszych plastyczne „Kolorowy kangurek”, dla nieco starszych spotkania z archeologiem i antropologiem oraz warsztaty artystyczne. Niesamowitą przygodą dla dorosłych może być udział w warsztatach teatralnych „Aborygeńskie legendy” lub rodzinne muzykowanie na tradycyjnym instrumencie australijskim didgeridoo.

W ramach festiwalu odbędzie się też konkurs geograficzny z nagrodami dla gimnazjalistów  „O Australii – Opinie gimnazjalistów”.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn