Goście na X Raciborskim Festiwalu Podróżniczym WIATRAKI

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 08 października 2013 10:03

W tym roku Raciborski Festiwal WIATRAKI odbędzie się już po raz dziesiąty. Z tej okazji do Raciborza została zaproszona prawdziwa plejada gwiazd: świetni fotografowie i opowiadacze, ludzie, którzy dokonali rzeczy wielkich, pięknych i wartościowych. Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 października 2013, na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Poza slajdowiskami będzie można zwiedzić raciborski browar, wziąć udział w spływie kajakowym starorzeczem Odry, zwiedzić raciborski zamek z historykiem – Grzegorzem Wawocznym, zakupić ciekawe dzieła sztuki z dalekich stron świata (stoisko Ethno Bazar), zaopatrzyć się w literaturę górską i podróżniczą, nabyć azjatycką biżuterię. No i spotkać innych podróżników, zaplanować kolejne wyprawy.

Goście:

Leszek Szczasny – jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po bibliotekach i domach kultury w całej Polsce. Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuję naprawdę za grosze, jestem żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Docieram w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. Wydał książkę pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja próbuje wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu (będzie dostępna na stoisku w czasie festiwalu). Pracuje nad kolejną pozycją pt. „Afrykański rytm”.

Więcej o jego aktywności na: www.leszekszczasny.blogspot.com

Marcel Kwaśniak – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim i Etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Antropolog kultury, podróżnik, pilot wycieczek trampingowych do Azji. Współzałożyciel i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury”. Prowadził badania dotyczące mongolskich i tybetańskich rytuałów pogrzebowych. Wielokrotnie jeździł na Syberię i do Mongolii jako podróżnik, w pracy badawczej i jako pilot wypraw trampingowych. Podróżował też do wielu krajów europejskich i azjatyckich m.in. do Tybetu i do indyjskiej Dharamsali odwiedzając ośrodki buddyjskie i tybetańskich uchodźców. Pracował w wydawnictwie „Bezdroża”, specjalizującym się w wydawaniu przewodników turystycznych. Publikował m.in. w National Geographic Traveller. Jest współautorem m.in. przewodnika po Kolei Transsyberyjskiej oraz przewodnika „Lhasa”. Obecnie pracuje w wydawnictwie AMART Media i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Prowadzi bloga: marcelkwasniak.natemat.pl

Arun Milcarz – podróżnik, muzyk, poeta, scenarzysta. Autor filmów dokumentalnych Yage, Equador 12/12, Rejs na Kongo, Bair Batar – ktoś to musi robić, Tibiarze, Europa ma zegarki, Afryka ma czas emitowanych m.in. przez TVP1, TVN, 4FUN TV. Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów podróżniczych Extremium, Poznaj Świat oraz w Gazecie Wyborczej.

Jako podróżnik zadebiutował jako 1998 roku współorganizując trzymiesięczną wyprawę do ekwadorskiej dżungli, by przyglądać się życiu indiańskich plemion Kofan, Siona i Huoarani. Rozgłos przyniosła mu samotna wyprawa Afryka Maraton Południe – Północ, za którą w 2005 roku otrzymał statuetkę KOLOSA w kategorii „podróże”.

W 2011 roku w trakcie realizowania swoich pokazów podróżniczych, stanowiących nietuzinkową słowno – wizualną relację z wypraw, Arun wypracował zupełnie nową jakość – autorski kabaret podróżniczy. Obecnie jest w trakcie kompletowania materiału do swojej pierwszej książki.

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, fotograf, backpacker i aktywista. Autor audycji podróżniczych „Reszta Świata” w radiowej Jedynce oraz Trójka Przekracza Granice w Trójce. Redaktor naczelny portalu KoniecSwiata.net. Autor dwóch bestsellerowych książek reporterskich: „Samsara” i „Gorączka”. Laureat trzech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel. Publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju” „Rzeczpospolitej”, „Focusie” i „Playboyu”.

Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi największej na świecie firmy poszukującej skarbów, Mel Fisher’s Treasures. Wcześniej tropił przemytników dzieł sztuki w Kambodży, a zawodowi szulerzy w Las Vegas pokazali mu, jak oszukują kasyna. Dostał się też do zamkniętego obozu partyzantki maoistów w Nepalu i spędził bez ochrony cały dzień w jednym z najcięższych więzień w USA, w San Quentin w Kalifornii.

Renata Matusiak – urodzona w Bielsku-Białej, obecnie mieszka w Kędzierzynie–Koźlu, gdzie pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9. Ostatnie 2 lata spędziła w Kirgistanie, pracując jako lektor języka polskiego na Kirgisko-Rosyjskim Uniwersytecie Słowiańskim i prowadząc audycje Polonia w 1 programie kirgiskiego radia. Zainteresowania – literatura współczesna i komunikacja międzykulturowa. Jej pasją są podróże, na które przeznacza każdy wolny czas. Szczególnie upodobała sobie Afrykę oraz „stany” Azji Centralnej.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn