50 baldów na 50 lat – pełna relacja!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 14 października 2013 14:07

12 października na warszawskim Bloco odbyła się wyjątkowa impreza: otwarte zawody boulderowe z okazji 50-lecia istnienia Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego. Na zawodników czekały w eliminacjach 42 najwyższej klasy przystawki – przygotowane przez bardzo profesjonalną ekipę chłopaków z Bloco (są zawodowcami, kręcą też baldy na pucharze Polski) pod kierunkiem Tomy – Tomasza Oleksego (którego przedstawiać nie trzeba, jest jednym z trójki polskich routsetterów o uprawnieniach międzynarodowych). O jakości problemów – zarówno eliminacyjnych jak i finałowych niech świadczy wieczorne stwierdzenie Mechaniora:

„Nawet dziewczyny nie narzekały“.

Specyficzna formuła, która pozwalała wstawiać się w baldy eliminacyjne praktycznie cały dzień bez limitu czasu, dobrze wyszorowane znane już klamy, krawądy oblaki oraz spora liczba zakupionych specjalnie na zawody nowych chwytów spowodowały u niektórych znaczące deficyty skóry. Widziani byli mocniejsi zawodnicy, którzy łatwe problemy pokonywali w gumowych rękawiczkach!

Wyjątkowa impreza na 50-lecie UKA (fot. Wojtek Ryczer)

Wyjątkowa impreza na 50-lecie UKA (fot. Wojtek Ryczer)

Bardzo ważny jest również aspekt integrujący środowisko – otwarta formuła spowodowała, że ponad 330 zawodników którzy stawili się w rejestracji spędziło cały dzień radośnie boulderując, rozmawiając i bawiąc się przy serwowanej przez Tadka Kieniewicza muzie. Ekipa routsetterów spisała się doskonale: amatorzy mogli zrobić ich kilkanaście baldów, a żeby dostać się do męskiego finału trzeba było zrobić wszystkie 42 przystawki eliminacyjne. To naprawdę bardzo dużo wspinania.

Najlepszym zajęło to ok 4 godzin, część walczyła do końca – aż 8 godzin! W finale znaleźli się Olo Romanowski, Piotrek Bunsh, Kuba Głowka, Kuba Jodłowski, Paweł Jelonek i Piotrek Czarnecki. Wśród kobiet najwięcej, bo 29 topów zaliczyła Gosia Rudzińska.

Z 28 przystawkami na koncie do finału weszły Ewa Załuska, Kasia Smagała i Paulina Kalandyk. 27 baldów zatopowały Kaja Matejek – Zarębska i Karina Mirosław.

Finały rozegrano na 4 męskich i 4 damskich problemach które sędziowali gospodarze Bloco – Kuba Ziółkowski i Grzesiek Żółw Karolak. Znów idealne wyczucie routsetterów – zarówno faceci jak i kobiety topują wszystkie przystawki, a większość baldów ma przejścia flashem.

Pierwszy bald: techniczny slab dla panów oraz techniczne wspinanie w zacięciu dla dziewczyn. Na prowadzenie o jedną próbę wysuwa się Olo Romanowski tuż przed Piotrkiem Bunshem.

Czyszczenie chwytów (fot. Wojtek Ryczer)

Czyszczenie chwytów (fot. Wojtek Ryczer)

Druga przystawka to siłowy start i dynamiczne przechwyty, a dalej skutecznie odsiewająca zawodników mantla na wyjściu z przewieszenia. Olo z Bunshem topują. Kuba Główka jest blisko, ale ostatecznie nie daje rady. Mamy już liderów, a jak się póżniej okaże – podium.

U kobiet problemat oferujący wyjątkowo gimnastyczny „top“ do którego trzeba było zejść w dół z wielkiego oblaka.

W trzeciej odsłonie dziewczyny mogły pokazać, jak wstawić się na mikrostopnie w połogiej płycie.

Trzeci męski bulder – bania w dachu i przejście przez bujającą się kulę – Bunshu w pierwszej próbie jest blisko, ostatecznie nie daje rady. W drugich próbach topują Kuba Główka i Kuba Jodłowski, Olo rozprawia się z baldem w trzeciej wstawce. Już wiadomo że wygrał.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] 12 października na warszawskim Bloco odbyła się wyjątkowa impreza: otwarte zawody boulderowe z okazji 50-lecia istnienia Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego. Na zawodników czekały w eliminacjach 42 najwyższej klasy przystawki – przygotowane przez bardzo profesjonalną ekipę chłopaków z Bloco (są zawodowcami, kręcą też baldy na pucharze Polski) pod kierunkiem Tomy – Tomasza Oleksego (którego przedstawiać nie trzeba, jest jednym z trójki polskich routsetterów o uprawnieniach międzynarodowych). O jakości problemów – zarówno eliminacyjnych jak i finałowych niech świadczy wieczorne stwierdzenie Mechaniora: Nawet dziewczyny nie narzekały. Wreszcie pojawiła się także relacja filmowa z imprezy :) Relacja „opisowa” znajduje się TUTAJ. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn