Reporter w podróży, czyli jak przywieźć do domu coś wartościowego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 września 2013 13:38

Czym się kierować przy wyborze tematu materiału reporterskiego oraz jak go przygotować, aby był unikalny? Jak najłatwiej zdobyć zaufanie nowo poznanego rozmówcy? A wreszcie, dlaczego warto w podróży spotykać nie tylko obcokrajowców, ale i rodaków? Zapraszamy na warsztaty z Tomkiem Michniewiczem.

Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej rozpoznawalnych propagatorów podróżowania, dziennikarz, radiowiec, autor bestsellerowych książek – 13 września będzie gościem Gdyńskich Warsztatach Podróżniczych odbywających się w  Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Spotkanie będzie wprowadzeniem  do konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego na najlepszy reportaż o Polaku żyjącym za granicą, którego organizatorem jest  Muzeum Emigracji w Gdyni.

warsztaty3-03

 

Zgłoszenia można nadsyłać do 10 stycznia 2014 r. a jego rozstrzygnięcie nastąpi podczas finału najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju – Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni.

Podczas warsztatów popularny podróżnik opowie o swoich doświadczeniach z licznych wędrówek, ale przede wszystkim skupi się na dostarczeniu uczestnikom wiedzy potrzebnej do mądrego i bezpieczniejszego przemierzania nieznanych zakątków świata w poszukiwaniu wyjątkowego tematu. Uczestnicy dowiedzą się, jak go wybrać tak, aby był unikalny, atrakcyjny dla odbiorcy i jak skutecznie gromadzić informacje potrzebne do stworzenia ciekawego reportażu. Poznają metody pracy z drugim człowiekiem, czyli tego jak zdobyć zaufanie swojego rozmówcy by poprowadzić pasjonujący wywiad i mocny portret. Dowiemy się jak pracować z kamerą w różnych środowiskach, okolicznościach i kulturach by obrazem udokumentować to co w podróży było dla nas najcenniejsze.

Największą wartością prowadzonych zajęć jest ich nastawienie na praktyczne aspekty pracy w terenie. Będzie więc mowa o tym, jak efektywnie wykorzystać zebrany materiał oraz jak radzić sobie z jego brakami i niedoskonałościami. Będzie i o tym, jak zacząć i kiedy skończyć. Nie zabraknie jednak refleksji nad kwestiami etycznymi: co reporter jest winny ludziom, których spotyka i wiele anegdot wartych powtórzenia znajomym. Bo czy każdy wie, dlaczego palmy kokosowe są groźniejsze od rekinów?

Warsztaty mogą być początkiem niezwykłej przygody, jaką będzie udział w konkursie im. Pawła E. Strzeleckiego na udokumentowaną rozmowę z nietuzinkowym rodakiem spotkanym na szlaku. Wiadomo przecież, że podróże nie tylko dają szansę na kontakt z egzotyką i innymi kulturami, ale też pozwalają lepiej zrozumieć swoją własną.

Nagroda-Strzeleckiego_plakat-online

 

Poprzez konkurs chcemy popularyzować tematykę emigracyjną i zwracać uwagę Polaków w kraju na życie Polonii, na jej osiągnięcia i sukcesy – tak ideę nagrody wyjaśnia dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, Karolina Grabowicz-Matyjas. – jednocześnie propagujemy polskość jako niezwykły fenomen ludzi, którzy w każdym miejscu potrafili realizować swoje plany, ambicje i marzenia, jako żywioł energii i optymizmu, otwarty na świat, nowe miejsca i ludzi.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn