Juliane Wurm (GER) i Jernej Kruder (SLO) zdobywają tytuły adidas ROCKSTARS 2013

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 17 września 2013 16:48

W ten weekend celebryci międzynarodowej sceny wspinaczki sportowej zebrali się na wielki wspinaczkowy show w stuttgardzkiej Porsche Arena. Około 70 sportowców z 20 różnych krajów, w tym kilku Mistrzów Świata, Mistrzów Europy i zwycięzców klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rywalizowało w adidas ROCKSTARS na gigantycznej scenie, w towarzystwie oszałamiających występów muzycznych. Jernej Kruder (23) ze Słowenii i wielokrotna niemiecka mistrzyni w boulderingu Juliane Wurm (23), sięgnęli po upragnione tytuły.

adidas RockStars 2013

adidas RockStars 2013

Godzina 22:44. Jernej Kruder wykonuje skok na superboulderze i aktywuje dzwonek czołem. Następnie daje upust swoim emocjom. Krzyczy i zaciska pięści w geście zwycięstwa. Po raz pierwszy w historii, słoweński wspinacz wygrał międzynarodowe zawody, wyprzedzając najlepszych boulderowców świata. Kruder brał udział w wielu Mistrzostwach Świata, kilka razy kończył zmagania na czwartym miejscu, ale nigdy nie udało mu się wygrać. Aż do dziś. I to w jakich okolicznościach. Stoi twarzą w twarz z 2500-widownią, która wiwatuje na jego cześć. Przez ostatnie kilka godzin ludzie zebrani w hali dopingowali go i pozostałych finalistów, rytmicznym aplauzem i gromkimi okrzykami.

Z pomocą pochodzącego ze Stuttgartu punk rockowego zespołu Badasstics, obecnego Mistrza Europy w Beatbox’ie Robeata i didżejów sportów ekstremalnych – Chainsawa i Sungoda – pomogli dwunastu finalistom z ośmiu różnych krajów przekroczyć swoje granice, odnaleźć i wykrzesać z siebie dodatkowe rezerwy mocy, kiedy wydawało się, że już się wyczerpały.

W zamian za to zostali nagrodzeni niesamowitym boulderowym show przygotowanym przez międzynarodowy zespół routesetterów, który od poniedziałku przygotował 40 zróżnicowanych boulderów. Wymagające przystawki nakręcone w rundzie kwalifikacyjnej i półfinale pomogły wyłonić 12 finalistów – 6 kobiet i 6 mężczyzn – z 70 startujących zawodników. Spektakularne, potężne i dynamiczne ruchy zawodowców zachwyciły publiczność.

Dwunastu finalistów stojących podczas prezentacji w świetle reflektorów, z trudem mogło dostrzec, jak bardzo zatłoczone są trybuny, ale z pewnością czuło obecność publiczności. Zmotywowane imponującymi przystawkami Alex Puccio (USA), Akiyo Noguchi (JPN), Petra Klingler (SUI), Mina Markovic (SLO), Shauna Coxsey (GBR) i Juliane Wurm (GER) dają z siebie wszystko, by dostać się do superfinału. W kategorii mężczyzn zeszłoroczny triumfator Sean McColl (CAN) pragnie obronić tytuł przed pretendentami: Jernejem Kruderem (SLO), Rustamem Gelmanovem (RUS), Gabrielem Moroni (ITA), Jorgiem Verhoevenem (NED) i Dmitrijem Sharafutdinovem (RUS).

Specjalistka w prowadzeniu i dwukrotna zwyciężczyni ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata Mina Markovic sama była zaskoczona swoją dyspozycją. Po błyskawicznym przebiegnięciu wszystkich czterech półfinałowych przystawek, już w pierwszej próbie pokonuje pierwszy finałowy boulder. Jednak na przejście drugiego potrzebuje aż 14 prób, co sprawia, że odpada z dalszych zmagań. O przetrwanie mocno walczy również Alex Puccio, która dwukrotnie startowała już w superfinałach, podczas ostatnich pokonując Akiyo Noguchi. Na drugim boulderze topuje w drugiej próbie, ale na pierwszej przystawce kończy jej się czas.

Podium adidas RockStars 2013

Podium adidas RockStars 2013

Presja związana z tym, że wychodzisz jako ostatnia, wprowadza w twojej głowie zamęt, dlatego nie poszło mi zbyt dobrze na pierwszym boulderze, ale tak się zdarza, teraz już tego nie zmienię. Świadomość, że tak wielu ludzi cię ogląda dodaje ci mnóstwa energii, ale jednocześnie jest także nieco frustrujące, kiedy występ jest poniżej twoich możliwości – mówi.

Także Petra Klinger mogła jedynie nisko się ukłonić po pierwszej rundzie, ale jest usatysfakcjonowana, że dotarła do finału. Jestem zadowolona z mojego wspinania, chociaż chciałabym mieć na koncie mniej prób, bo wtedy przeszłabym do kolejnej rundy. Mimo to jestem zadowolona z przebiegu zawodów, wspinanie tutaj było przyjemnością. Jestem rozpromieniona, bo to bardzo miło widzieć wszystkich tych ludzi, którzy przyszli tu tylko po to, żeby zobaczyć, jak się wspinamy, to niesamowite!. 

Pierwszy boulder panów to łatwizna. Pięć błyskawicznych przejść. Tylko zatopowanie Jorga Verhoevensa w drugiej próbie zostaje unieważnione, ponieważ złapał za pole poza ogranicznikiem. Mimo to 28-letni Holender może kontynuować zawody i dostaje dodatkowy bonus czasowy za całe zamieszanie. Udaje mu się dojść do topu w trzeciej próbie. Teraz wszystkie oczy skierowane są na boulder numer 2. Ale niezależnie od tego, jak bardzo nie starałaby się szóstka finalistów, żaden z nich nie może sobie poradzić z cruxem.

Żeby wybrać trzy osoby, które znajdą się w następnej rundzie, sędziowie muszą wziąć także pod uwagę wyniki półfinału, w których nieznacznie gorzej poradzili sobie trzykrotny Mistrz Świata Gabriele Moroni, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dmitrii Sharafutdinov a także dwukrotny triumfator cyklu Pucharu Świata w Prowadzeniu Jorg Verhoeven. To oni muszą pożegnać się z zawodami.

Gabriele Moroni, który swój najlepszy sezon startowy miał w 2009 roku, nie jest rozczarowany. To wspaniałe zawody w pięknym miejscu, a ja zaprezentowałem się z dobrej strony; nie spodziewałem się, że wejdę do finału, jestem więc bardzo zadowolony. Publiczność była tak liczna, że na scenie czułem się bardzo malutki. Kiedy tak wielu ludzi cię dopinguje, czujesz wielką presję, ale jest to także bardzo motywujące.

adidas RockStars 2013

adidas RockStars 2013

Występ na trzecim boulderze zadecyduje, kto dostanie się do superfinału. Shauna Coxsey jako jedyna topuje na trickowym problemie, który zaczyna się startem plecami do ściany. Jule Wurm zdobywa bonus i zachowuje szanse na zwycięstwo.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn