Jak pakować plecak na outdoorowy wyjazd? Porady Wojciecha Kłapci

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 09 września 2013 12:41

Wrzuć rzeczy do plecaka i w drogę! Można i tak… choć spakowany w ten sposób plecak przysporzy nam wiele kłopotu. Począwszy od problemów ze znalezieniem kurtki przeciwdeszczowej w kluczowym momencie, po poważne kontuzje pleców i obręczy barkowej, spowodowane niekorzystnym rozłożeniem środka ciężkości. By uniknąć powyższych błędów warto zaplanować nie tylko wyjazd, lecz również sposób ułożenia rzeczy w naszym plecaku.

Pakuj plecak z głową! (fot. Vaude)

Pakuj plecak z głową! (fot. Vaude)

Kwestia doboru plecaka, to temat na osobny artykuł – są osoby, które starają się używać jednego modelu do wszystkiego, co nie zawsze się udaje. Z drugiej zaś strony, mamy maniaków z kilkunastoma plecakami (do których się zaliczam, usprawiedliwiając się przed piękniejszą połową moim zawodem). Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że plecak jest właściwie dobrany zarówno do naszego wzrostu (długość systemu nośnego), jak i potrzeb (objętość).

Balans

Spójrzmy na budowę naszego ciała, a najprościej zróbmy eksperyment; stojąc na baczność zobacz ile jesteś w stanie pochylić się do przodu nim stracisz równowagę? (Michael Jackson oszukiwał za pomocą specjalnych butów zahaczających się o odpowiednio przygotowaną śrubę w podłodze).

michael_Jackson

A teraz to samo ćwiczenie w tył… równowagę tracimy niemal natychmiast.

Dzieje się tak, ponieważ środek ciężkości znalazł się poza obrysem naszej stopy. Zakładając plecak musimy przesunąć środek ciężkości zestawu: człowiek+plecak, w obrys naszej stopy. By to zrobić pochylamy się. Im niżej i dalej od pleców jest punkt ciężkości, tym większy pochył musimy wykonać. Za to im wyżej i bliżej linii wyznaczanej przez kręgosłup znajdzie się środek ciężkości, tym mniejszy pochył jest wymuszony.

By zredukować pochylenie do zera, trzeba by przenieść plecak na przód, co z punktu widzenia biomechaniki jest katastrofą dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pochylając się zmniejszamy nieco wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. A zatem decydując się na irracjonalne umieszczenie całego ładunku z przodu, odsuwamy środek ciężkości znacząco od linii kręgosłupa, co próbujemy kompensować pogłębieniem jego wygięcia w odcinku lędźwiowym, ryzykując kontuzję.

Jednak pomysł przesunięcia części wagi na front nie jest taki zły. Istnieje kilka firm oferujących tzw. chest pack’i, czyli system kieszeni dopinanych do szelek plecaka i noszonych z przodu.

Środek ciężkości

Jakie jest optymalne położenie środka ciężkości? Jedyna poprana odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbliżej linii kręgosłupa. Natomiast już wysokość jego położenia zależy od kilku czynników, do których zaliczamy: trudność i ekspozycja szlaku, a także wiatr, zwłaszcza jego porywistość.

W zależności od warunków powinniśmy się kierować w stronę jednej z dwóch opcji:

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. andy smoke napisał(a):

    Ciekawy art, jednak Wojtek kojarzy mi sie glownie z fb.com/pajaksport wiec niezrozumiale sa dla mnie zdjecia Vaude. Zamiast nich, wolalbym zobrazowane sposoby pakowania plecaka rekomendowane przez Wojtka – czyz nie byloby to duzo lepsze dla czytelnika? Btw, licze na to, ze Pajaksport wprowadzi taki drukowany tips&tricks pakowania plecaka dla kazdego dokonujacego zakupu wora w ich sklepie. To bylby fajny case ;D dla mniej doswiadczonych.

  2. […] Jak pakować plecak na outdoorowy wyjazd? […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn