Goście Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 12 września 2013 13:06

W dniach od 19 do 22 września w Lądku Zdroju odbędzie się XVIII edycja Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. Wśród blisko 30 gości znajdują się wybitni wspinacze, podróżnicy, a także autorzy książek. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Simone Moro, Denis Urubko, Bernadette McDonald, Janusz Onyszkiewicz, Krzysztof Wielicki, Artur Małek, Adam Bielecki, Marcin Tomaszewski, Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz, a także Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Nilow. 

Przeglad_Ladek

Zrzut ekranu 2013-09-12 (godz. 13.01.47)

  • Simone Moro

Włoski zawodowy wspinacz, alpinista, himalaista. Z wykształcenia bibliotekarz, trener pływania, przewodnik górski i oficer wojska włoskiego. Do jego partnerów wspinaczkowych należeli m.in. nieżyjący już Polak Piotr Morawski i Kazach Anatolij Bukriejew, obecnie stałym partnerem Moro jest rodak Bukriejewa, Denis Urubko.

Simone Moro rozpoczął swą karierę himalaisty w 1992 r., już rok później zaliczył pierwsze zimowe wejście na najwyższy szczyt Andów – Aconcaguę. Od tej pory wciąż pokonywał kolejne bariery. Zdobył najważniejsze ziemskie szczyty, zasłynął także historią z 2001 r., gdy podczas próby zdobycia Lhotse na wysokości 8000 metrów przerwał wspinaczkę, aby odszukać i ratować brytyjskiego alpinistę Toma Mooresa. Za ten wyczyn Moro został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play.

W 2009 i 2011 r. po raz pierwszy wszedł w zimę na Makalu i Gaszerbrum II, w 2010 r. w 48 godzin zdobył Mount Everest. A to tylko najnowsze z jego osiągnięć!

  • Denis Urubko

Kazachski wspinacz pochodzenia rosyjskiego, himalaista. Z zawodu oficer w armii kazachskiej, filmowiec.

Bez użycia butli tlenowych zdobył Koronę Himalajów jako piętnasty człowiek w historii, oprócz tego dokonał 10 wejść na szczyty siedmiotysięczne i 34 wejścia solowe. W latach 1998-2001 był wybierany najlepszym alpinistą w Kazachstanie, a w latach 1997–99 wygrał zawody na szybkość rozgrywane na górze Amangelda. W 1999 w ciągu 42 dni zdobył wszystkie pięć szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. Jego partnerami wspinaczkowymi byli między innymi Simone Moro, Siergiej Samojłow. Obecnie mieszka na stałe w Ałmaty w Kazachstanie. Jest kapitanem kazachskiej wysokogórskiej drużyny narodowej.

Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na ośmiotysięczniki: Makalu 9 lutego 2009 z Simone Moro oraz Gaszerbrum II 2 lutego 2011 z Moro oraz Amerykaninem Cory.

  • Bernadette McDonald

Kanadyjska pisarka, która zyskała w Polsce sympatię i sławę dzięki książce „Freedom Climbers” („Ucieczka na szczyt”) – opisowi złotej ery naszego rodzimego himalaizmu. Spędziła w naszym kraju sporo czasu, przemierzając go wzdłuż i wszerz, rozmawiając z wybitnymi wspinaczami, jak Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka, Janusz Majer, Artur Hajzer, Maciej Pawlikowski i Maciej Berbeka. Często gościła na górskich festiwalach – tym bardziej cieszymy, że zawita również do Lądka!

Twórczość Bernardette McDonald to już klasyka książki górskiej. W 2011 r. autorka „zgarnęła” wszystko, co było do „zgarnięcia” w tej dziedzinie – wygrała Banff Mountain Book Festival w Kanadzie oraz otrzymała bardzo prestiżową brytyjską nagrodę Boardman Tasker Prize. Licencja na „Ucieczkę na szczyt” została sprzedana do wielu krajów, a Instytut Adama Mickiewicza zakupił edycję angielską do promocji Polski zagranicą.

  • Janusz Onyszkiewicz

Polski polityk, matematyk, wspinacz i speleolog, dwukrotny minister obrony narodowej wieloletni poseł na Sejm i Parlament Europejski. Od 1957 zajmował się taternictwem, później również alpinizmem i himalaizmem. Uczestniczył w wyprawach w Himalaje, Karakorum, Hindukusz. Jako speleolog dokonał m.in. pierwszego zejścia na tzw. stare dno Jaskini Śnieżnej w Tatrach (1961, z Bernardem Uchmańskim i Krzysztofem Zdzitowieckim), co było ówczesnym rekordem głębokości w Tatrach. Brał udział w wyprawach speleologicznych do ZSRR, Jugosławii, Bułgarii i Włoch.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn