Bushido, nowa polska droga na ścianie Great Trango Tower w Pakistanie

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 12 września 2013 18:14

19 sierpnia 2013 dwóch polskich alpinistów Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz wytyczyło nową drogę w stylu big Wall na jednej z największych skalnych ścian na świecie. Północno-zachodnia wystawa Great Trango Tower (6286 m n.p.m) znajduje się w Pakistanie w paśmie Karakorum – rejon Baltistan i uważana jest za jedną z najtrudniejszych technicznie urwisk na świecie. Przedstawiamy szczegóły wyprawy i zdjęcia.

Góra o wysokości 6250 m n.p.m. opada do doliny ponad 1500 metrową skalną ścianą o niespotykanym nagromadzeniu trudności. Wspinacze spędzili w wiszących namiotach ponad 20 dni, pokonując w tym czasie 46 technicznie wymagających, technicznych wyciągów. W trakcie wspinaczki założone zostały 4 biwaki w podwieszanym na hakach namiocie portalledge. Umożliwia on odpoczynek na pionowej, pozbawionej występów i odpowiednich półek skalnych ścianie.

Great_Trango_Tower_1

bushido

Droga poprowadzona została zgodnie z istniejącymi naturalnymi formacjami skalnymi typu rysy, pęknięcia oraz zacięcia skalne, które dzięki specjalistycznemu sprzętowi umożliwiały odpowiednią asekurację i stopniowe zdobywanie nowego terenu.

Ze względu na wymagającą asekurację zespół zaopatrzony był w 400 metrów lin i ok. 150 kg sprzętu i żywności. Każdorazowy transport ekwipunku pomiędzy nimi odbywał się przy pomocy specjalistycznych technik i trwał od kilku do kilkunastu godzin.

Problematyczny dostęp do wody spowodował że w dolnych partiach ściany alpiniści zmuszeni byli do czasochłonnego pozyskiwania jej „kropla po kropli” w zacienionych wilgotnych formacji skalnych. W wyższych partiach ściany napotkali płaty śniegu, które po topieniu rozwiązały ten problem.

buhido4

Buhido1

buhido2

Buhido3

Tomaszewski i Raganowicz, podobnie jak w przypadku ich poprzedniej wyprawy w 2012 roku na ścianę Polar Sun Spire w Kanadzie, byli jednymi z niewielu, którym udało się wytyczyć tak trudną drogę w zespole dwuosobowym. Sąsiednie linie wytyczane były przez zespoły minimum 3 – 5 osobowe i oceniane były jako największe osiągnięcia nie tylko w sezonie jak i ostatniej dekadzie.

Jedyna nowa droga pokonana przez Polaka na sąsiedniej niższej o ponad 500 metrów ścianie Trango Namelles Tower wytyczona została przez Wojtka Kurtykę z zagranicznym partnerem ponad dwadzieścia pięć lat temu. Osiągnięcie to uważane jest za jedno z najbardziej liczących przejść na świecie w 2013 na stałe zapisując polski akcent w grupie ścian Trango Towers.

buhido8

buhido6

buhido5

Wyprawa odbyła się w ramach projektu alpinistycznego 4żywioły zakładającego pokonywanie największych pionowych ścian na świecie www.4zywioly.net. Uczestnicy wchodzą w skład Kadry Narodowej Polski w wspinaczce wysokogórskiej.

buhido_topo

Specjalistyczna / techniczna informacja o wytyczonej drodze:

  • Nazwa: Bushido długość drogi zgodnie z trasą wspinaczki 1996 m
  • Trudności: VII -(skala bigwall), A4, 7+
  • Kotwy stanowiskowe: 22 szt. 10 mm
  • Rivety: 8 szt.
  • Czas: 31.07-19.08.2013, 20 dni, + 2 dni zjazdów ścianą do bazy.
  • Zespół: Marek Raganowicz, Marcin Tomaszewski.

Zespół działał bez wsparcia, obsługiwany w bazie przez Agencję Trekkingową – Pakistan North Adventure

Buhido7

buhido10

buhido9

bushido3

bushido4

bushido1

Strony źródłowe:

www.4zywioly.net

www.geronimo.civ.pl

www.reganclimbing.com

https://www.facebook.com/MarcinTomaszwewski

Tekst i zdjęcia: Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz

Wyświetlam 4 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] Baffina –Woda, Wenezuela – Tropik. W ubiegłym roku udało Ci się wraz z Markiem Raganowiczem wytyczyć nową drogę „Bushido” na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower w Pakistanie. We wcześniejszych […]

  2. […] Ziemia Baffina –Woda, Wenezuela – Tropik. W ubiegłym roku wraz z Markiem Raganowiczem Marcin wytyczył nową drogę „Bushido” na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower w Pakistan…. We wcześniejszych latach udało się zrealizować cele w Wenezueli i na Ziemi Baffina. W 2010 […]

  3. […] 2013  KOLOS za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia n… WYRÓŻNIENIE za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w […]

  4. […] otrzymali Marcin „Yeti” Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango T…, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn