9. Spotkania z Filmem Górskim przeszły do historii

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 09 września 2013 20:09

Za nami 9. edycja Spotkań z Filmem Górskim – w tym roku festiwal nie dotyczył tylko wybitnych dokonań z ubiegłego roku. Nie był tylko o sukcesach. Był swoistą mieszanką wspomnień o tych, o których w ostatnim czasie upomniały się góry oraz marzeń i planów tych, którzy mimo wszystko chcą się z górami zmierzyć po raz kolejny.

Festiwalowe gwiazdy

9. Spotkania z Filmem Górskim trwały w Zakopanem od 4 do 8 września. Program od pierwszego dnia wypełniony był po brzegi wydarzeniami. Gościem specjalnym był Simone Moro, z którym na festiwalowej scenie rozmawiał Piotr Pustelnik.

Simone Moro (po prawej), spotkanie prowadził Piotr Pustelnik, tłumaczyła Gabriela Kuhn(fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Simone Moro (po prawej), spotkanie prowadził Piotr Pustelnik, tłumaczyła Gabriela Kuhn
(fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Padło wiele bardzo interesujących stwierdzeń, m.in. o polskim himalaizmie, o marzeniach, o ostatnich wydarzeniach na Evereście i o najbliższych zimowych planach – dlatego też spotkaniu z Simone poświęciliśmy oddzielny artykuł. Zapraszamy do lektury TUTAJ.

Spotkanie z Kingą Baranowską prowadził Bartek Dobroch (fot. arch. Spotkania z Filmem Górskim)

Spotkanie z Kingą Baranowską prowadził Bartek Dobroch
(fot. arch. Spotkania z Filmem Górskim)

O swoich dokonaniach w górach najwyższych opowiadała także Kinga Baranowska, która przyznała, że jednym z nauczycieli himalaizmu jest dla niej właśnie Simone Moro (który zapraszał ją nawet kiedyś na wyprawę zimową). Obecnie Kinga skupia się na realizacji Korony Himalajów bez tlenu. Jak przyznała na konferencji prasowej, potem skupi się na wspinaniu w damskim zespole na niższych, ale trudniejszych szczytach. Poza wspinaniem, Kinga zajmuje się spotkaniami motywacyjnymi dla firm, podczas których przede wszystkim opowiada o tym, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach (których akurat w górach i biznesie nie brakuje). A więc jak? Odpowiedź Kingi jest prosta: Skupić się na następnym kroku, nie myśleć za dużo o tym co będzie. To wyobraźnia zżera nas najbardziej.

Górska szkoła

W tym roku Spotkania postawiły na edukację adeptów górskich wyzwań. W ramach Akademii Górskiej odbyły się liczne szkolenia, wykłady i terenowe warsztaty dla turystów i wspinaczy – część wydarzeń była otwarta, za inne trzeba było zapłacić. Z założenia Akademia Górska ma być wydarzeniem cyklicznym, organizowanym dwa razy w roku – latem  i zimą. Podczas pierwszej edycji właśnie na Spotkaniach miały miejsce m.in. warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikiem IVBV, warsztaty przyrodnicze z przewodnikiem tatrzańskim z TPN, warsztaty z ratownictwa górskiego z udziałem ratowników TOPR, czy spotkanie z Maćkiem Ciesielskim, który opowiadał o zasadach bezpiecznego poruszania się na lodowcu.

Wspinacze mogli także spróbować swoich sił w jodze. W piątkowe, sobotnie i niedzielne przedpołudnie odbywały się warsztaty dla wspinaczy, prowadzone przez instruktorów Hatha Jogi.

Joga dla wspinaczy (fot. Outdoor Magazyn)

Joga dla wspinaczy (fot. Outdoor Magazyn)

joga2

 

W górach na zawsze

Najważniejsze jednak były spotkania z ludźmi i wspominanie tych, którzy zostali w górach na zawsze. W środę odbył się wieczór poświęcony Maćkowi Berbece, który zginął podczas zimowej wyprawy na Broad Peak.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn