Jak dbać o śpiwory puchowe? Porady marki Yeti

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 07 sierpnia 2013 15:22

Puch to prawdopodobnie najlepszy izolator termiczny znany człowiekowi. Jest lekki, ściśliwy i bardzo ciepły. Zalety te mają jednak swoją cenę: o puch i produkty nim wypełnione trzeba dbać!

puch2

Odpowiednie przechowywanie

Puch jest bardzo sprężysty – szybko odzyskuje objętość i utrzymuje ją, dając się jednocześnie bardzo ciasno spakować. Nie ma więc problemu z włożeniem dowolnego śpiwora puchowego YETI do bardzo małego woreczka.

Jednak włókienkom puchu dobrze robi nieco powietrza – dlatego sugerujemy, by na co dzień śpiwór puchowy był rozprężony i spakowany w przewiewny worek. Pozwala to puchowi odetchnąć i służyć dłużej.

Do każdego śpiwora puchowego YETI dołączone są dwa worki. Większy, z białego płótna służy do przechowywania śpiwora puchowego w domu. Mniejszy – do kompresowania w podróży. Śpiwór puchowy nie powinien być przechowywany w małym worku dłużej niż to jest konieczne.

Nie zalecamy stosowania worków kompresyjnych z pasami ściągającymi, które mogą trwale uszkodzić strukturę puchu.

Yeti, śpiwór puchowy GT II 900

Yeti, śpiwór puchowy GT II 900

Ważne jest także, aby śpiwór puchowy był po wyprawie dobrze wysuszony – inaczej pozostawiony w ściśnięciu na dłużej może się filcować i nabrać nieświeżego zapachu.

Warto jest też czasami przewietrzyć puch by utrzymać go w dobrej kondycji, w szczególności gdy długo był nie używany. Takie zasady przechowywania dotyczą wszystkich produktów puchowych.

Czyszczenie

Puchu nie powinno się prać chemicznie (mimo sugestii wielu producentów) – takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie.

Puch, tak jak wełnę czy jedwab, można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków. Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn