W outdoor „na cebulkę” – druga warstwa

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 lipca 2013 13:20

Krój między warstwami

W modelach mających pełnić funkcję drugiej warstwy warto szczególną uwagę zwrócić na niektóre elementy konstrukcyjne. Ważne jest, aby przemyśleć wybór konkretnego produktu w perspektywie całości systemu warstwowego, od bielizny, przez polar, po kurtkę zewnętrzną.

Nie możemy zapomnieć także o tym, aby warstwę termiczną dostosować do strategii ubioru, jaką zamierzamy przyjąć podczas outdoorowej aktywności. Należy zwrócić więc uwagę czy wszystkie warstwy dobrze i wygodnie się ze sobą układają, a konkretne elementy konstrukcyjne nie dublują się.

Należy zwrócić uwagę czy wszystkie warstwy dobrze i wygodnie się ze sobą układają, a konkretne elementy konstrukcyjne nie dublują się (fot. Vaude)

Należy zwrócić uwagę czy wszystkie warstwy dobrze i wygodnie się ze sobą układają, a konkretne elementy konstrukcyjne nie dublują się (fot. Vaude)

Po pierwsze, mamy tu oczywisty aspekt ogólnego kroju kurtki czy bluzy. Musimy zatem zwrócić uwagę czy zmieścimy pod drugą warstwę bieliznę termoaktywną, a sam „polar” komfortowo będziemy mogli założyć pod kurtkę zewnętrzną.

Po drugie kaptur – trzeba przemyśleć, czy wolimy warstwę pośrednią z kapturem, czy bez – być może delikatny kaptur mamy w bieliźnie termoaktywnej, a może kaptur naszej kurtki nie pomieści grubego kaptura polara, albo kaptur polara będzie się niewygodnie układał pod kurtką membranową?

Najczęściej odzież termiczna, mająca być drugą warstwą, pozbawiona jest kaptura – skutecznie może zastąpić go czapka. Jeśli już bluza czy kurtka polarowa mają być wyposażone w kaptur, lepiej jeśli będzie on niewielkich rozmiarów, bez zbędnych regulacji i usztywnień.

Kolejną istotną kwestią są mankiety w rękawach – tutaj także trzeba zwrócić uwagę, czy nie będą nam się dublować np. otwory na kciuka w bluzie stanowiącej pierwszą warstwę. Na komfort użytkowania mogą też wpłynąć zbyt obfite mankiety, które nie zmieszczą się np. pod ściśle przylegające rękawy kurtki softshellowej, która w tym przypadku ma być warstwą zewnętrzną.

Ze względu na nakładanie się na siebie kolejnych warstw ubioru pożądane są płaskie szwy, zwłaszcza na ramionach i przy kołnierzu. Najlepiej jeśli płaskie szwy ma zarówno bielizna termoaktywna, jak i zakładany na nią polar. Niekiedy szwy od rękawów są prowadzone poza przestrzenią ramion, dzięki czemu są one wolne od tego rodzaju niedogodności, co może mieć znaczenie zwłaszcza podczas noszenia zarówno trzech warstw odzieży, jak i plecaka.

Rozważenia wymagają również kieszenie, a mianowicie ich ilość i wielkość oraz czy zamki, na które są zamykane nie będą nas uwierać.

Jeśli zaś chodzi o zamki główne w produktach traktowanych jako warstwa termiczna, mamy do wyboru modele z pełnej długości zamków, jak i 1/4, czy 1/3. Modele, w których zastosowano to drugie rozwiązanie są też najczęściej uszyte z materiałów o mniejszej gramaturze, mają także prostszą konstrukcję.

Bez względu na to, którą z tych opcji wybierzemy, warto zwrócić uwagę, czy zamek jest chroniony pod brodą patką uszytą z materiału przyjemnego w dotyku, która będzie chronić skórę przed suwakiem.

Pożądany jest mniej lub bardziej wysoki kołnierz, który dobrze przylega do szyi, co ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o właściwości grzewcze kurtki czy bluzy. Podobnie, bardzo przydatny może być przedłużony tył, chroniący nerki przed wiatrem i niską temperaturą.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Łukasz napisał(a):

    proszę zmienić zwrot ‚ubierzemy kurtkę’ ubrać można dziecko, kurtkę tylko założyć. dziękuję

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn