W outdoor „na cebulkę” – druga warstwa

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 lipca 2013 13:20

Do hybrydowych modeli możemy w gruncie rzeczy zaliczyć także te, które mają stretchowe panele po bokach bluzy. Rozwiązanie to wpływa znacznie na elastyczność danego produktu, jak i zwiększa oddychalność właśnie w tych newralgicznych miejscach.

Od kilku lat popularne są także bluzy uszyte z niezwykle puszystego, „misiowatego” materiału, który nie tylko jest bardzo miły w dotyku, ale także dzięki zwiększeniu przestrzeni mogących kumulować ciepłe powietrze – doskonale grzeje.

Część producentów ma w swojej ofercie produkty, które są na pograniczu drugiej i pierwszej warstwy, czyli jeśli są ku temu warunki, można je potraktować jako bieliznę i założyć bezpośrednio na skórę. Modele te uszyte są materiałów, które mają niewielką gramaturę i jednocześnie są także bardzo elastyczne.

Wśród solidniejszych przedstawicieli „drugiej warstwy” znajdziemy natomiast modele, które spełniają także dodatkowe funkcje, np. są wiatroszczelne. Jest to już kategoria bezmembranowych softshelli, której jednak zdadzą także egzamin jako warstwa pośrednia.

Nie tylko polary

Jak zaznaczaliśmy na wstępie, funkcje pośredniej warstwy termicznej spełnia nie tylko odzież, którą można zaliczyć do kategorii „polaru”. Nie są to także tylko materiały syntetyczne.

Specjalizująca się w bieliźnie termoaktywnej z wełny merino marka Icebreaker, parę sezonów temu rozszerzyła swoją kolekcję o produkty doskonale wpisujące się w wymagania drugiej warstwy. Mowa tu o materiale RealFleece.

Druga warstwa nie musi być syntetyczna, może być też uszyta z wełny merino (fot. Icebreaker)

Druga warstwa nie musi być syntetyczna, może być też uszyta z wełny merino (fot. Icebreaker)

Wełna posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, nawet gdy jest mokra, przy czym świetnie transportuje wilgoć. Dlatego bardzo dobrze spisze się zarówno w roli bielizny termoaktywnej, jak też kiedy jest założona na nią. Jeśli zaś chodzi o działanie RealFleece, jest ono podobne jak w przypadku tkanin syntetycznych. Tkaniny te mają wewnętrzną strukturę dzianą, zaś w szczotkowanym materiale powstają kieszenie powietrzne, w których gromadzi się powietrze ogrzane przez ludzkie ciało. Zewnętrzna strona Realfleece ma gładkie i przepuszczające powietrze wykończenie jerseyowe.

W drugiej warstwie zaczął się także specjalizować inny „wełniany” producent – marka SmartWool, która tworzy odzież hybrydową: tam gdzie potrzeba, jest wełna merino, a gdzie należy dogrzać mamy np. sztuczną ocieplinę.

W wilgotnych warunkach właściwości termoizolacyjne zachowują także sztuczne wypełnienia, do których należy np. PrimLoft, Polartec Alpha, czy Coraloft. Cienkie bluzy ze sztucznym wypełnieniem mogą więc skutecznie zastąpić klasyczny polar.

Drugą warstwą mogą być również swetry czy koszule puchowe, jakie w swojej ofercie mają na przykład polskie marki: Pajak, Yeti, czy Małachowski. W kolekcji tych firm znajdziemy lekką odzież wypełnioną gęsim puchem, której przeznaczeniem jest właśnie dogrzewanie użytkowników podczas wymagających warunków atmosferycznych, głównie zimą.

Zaletami puchu jest bardzo dobra izolacja przy niskiej wadze. Minusem – puch traci swoje właściwości jeżeli namoknie lub jest zbyt ściśnięty.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Łukasz napisał(a):

    proszę zmienić zwrot ‚ubierzemy kurtkę’ ubrać można dziecko, kurtkę tylko założyć. dziękuję

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn