W outdoor „na cebulkę” – druga warstwa

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 lipca 2013 13:20

Szukając warstwy termicznej, najczęściej mamy na myśli tzw. polar (fleece), czyli bluzę wykonaną z miękkiej, puszystej, nie krępującej ruchów i ciepłej tkaniny. Jaki jeszcze musi być materiał, aby sprawdzić się w tej trudnej roli?

Jak już zaznaczaliśmy, druga warstwa jest pośrednikiem, grzeje i jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, do warstwy wierzchniej. Kluczowa jest więc tu oddychalność. Odzież tego typu nie musi być wodoszczelna, ale z pewnością musi doskonale odprowadzać parę wodną, dlatego też wszelkie tkaniny membranowe są tu niepożądane. O oddychalność dba w tym przypadku „luźny” sposób tkania dzianiny, jaką jest materiał polarowy.

Szukając warstwy termicznej, najczęściej mamy na myśli tzw. polar (fleece), czyli bluzę wykonaną z miękkiej, puszystej, nie krępującej ruchów i ciepłej tkaniny (fot. Marmot)

Szukając warstwy termicznej, najczęściej mamy na myśli tzw. polar (fleece), czyli bluzę wykonaną z miękkiej, puszystej, nie krępującej ruchów i ciepłej tkaniny (fot. Marmot)

Kolejnym, powiązanym z oddychalnością, głównym wymaganiem wobec drugiej warstwy odzieży jest także ogrzewanie użytkownika. Tkaniny, z których wykonana jest odzież termiczna, zapewniają to dzięki konstrukcji „kieszeni”, w których zamykane jest ciepłe powietrze, ogrzewane przez ciało użytkownika.

I tu z uwagi na różnorodne wymagania pojawia się także różna gramatura owych tkanin, czyli ciężar materiału w gramach na metr kwadratowy. Stąd właśnie mamy np. polar 100, 200, czy 300 g/m2.

Bezapelacyjnie najpopularniejszym producentem tkanin polarowych na rynku jest obecnie Polartec® i jego dzianiny: Polartec® Thermal Pro®, Polartec® Power Stretch® i Polartec® Power Dry®. Jest także oczywiście wersja podstawowa – Polartec® Classic.

Wykonana w 100% z poliestru dzianina Polartec® ma powierzchnię o strukturze weluru lub baranka, które tworzą przestrzeń dla powietrza, dzięki czemu utrzymana jest ciepłota ciała, przy niewielkiej wadze samego materiału. Do cech charakterystycznych dzianin marki Polartec® należą także: wysoka oddychalność, krótki czas schnięcia materiału oraz relatywnie długa wobec innych materiałów żywotność po wielu praniach.

Polartec® oferuje także wersję materiału z wykończeniem wodoodpornym, chroniącym przed deszczem i śniegiem. Dodatkowo materiał ten może mieć różne faktury, wśród nich znajdziemy m.in. sztruks, jodełkę, tweed, ripstop, plecionkę, czy plastry miodu. To właśnie m.in. te cechy wpływają na tak dużą popularność Polarteca wśród producentów odzieży outdoorowej.

Konkretne materiały różnią się między sobą nie tylko fakturą, wykończeniem i gramaturą, ale również konstrukcją wpływającą na elastyczność, czy odprowadzanie wilgoci. Na przykład Polartec® Power Stretch® jest rozciągliwy w czterech kierunkach, stąd częściej wykorzystywany jest w przypadku bielizny termoaktywnej niż w charakterze drugiej warstwy.

Natomiast Polartec® Power Dry® został zaprojektowany z myślą o sportach aerobowych – charakteryzuje się opatentowaną dwukomponentową konstrukcją, w której zastosowano dwa różne rodzaje przędz po obu stronach materiału. Dzięki temu powstają dwie różne powierzchnie: zadaniem pierwszej jest transport wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz dzianiny, a zadaniem drugiej szybkie odparowanie wilgoci.

Niektóre marki stosują także swoje własne materiały, np. dla Salewy zaprojektowano materiał Polarlite®, który jest lekkim i delikatnym materiałem polarowym, zaś Jack Wolfskin wykorzystuje tkaniny Nanuk® w różnych wersjach jeśli chodzi o fakturę, gramaturę i wykończenie. Popularne są także tkaniny marki Pontetorto, w tym Technostretch®, czy Tecnopile®.

Polary hybrydowe

Najczęściej bluzy i kurtki uszyte są w całości z tej samej tkaniny, choć przebija się tu także kolejny nowy trend w odzieży outdoorowej – „hybrydowość”. Polega to na łączeniu różnych materiałów w jednym produkcie. Celem jest zwiększenie funkcjonalności i wydajności końcowych produktów.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Łukasz napisał(a):

    proszę zmienić zwrot ‚ubierzemy kurtkę’ ubrać można dziecko, kurtkę tylko założyć. dziękuję

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn