Inspiracje marki Brubeck: A może maraton?

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 23 lipca 2013 10:27

Bieganie uzależnia. Zaczyna się niewinnie – od krótkich przebieżek po parku kilka razy w tygodniu. Ale im dłużej biegasz, tym więcej biegania potrzebujesz. Mniejsze i większe imprezy biegowe zyskują w Polsce coraz większą popularność, każdy może wśród nich znaleźć dystans dla siebie. Jednak prędzej czy później każdemu biegaczowi zaczyna się marzyć maraton – ukoronowanie biegowych wyzwań.

Maraton to dystans niezwykle wymagający – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. To 42,195 km zmagania się z samym sobą i przekraczania własnych granic. Ale za to ukończenie go pozwala uświadomić sobie własną siłę, poczuć nieporównywalny z niczym wybuch euforii i zapierające dech w piersiach przeświadczenie, że można wszystko. Podjęcie wyzwania pokonania legendarnego dystansu potrafi wyzuć z wszelkich sił, ale i nauczyć podnosić się z każdego upadku. Potrafi sprawić, że zwątpienie i rezygnacja wymieszają się z radością i wzruszeniem. W każdym razie – zawsze wyzwala ogromne emocje.

Nie każdy biegacz może zostać maratończykiem, ale – każdy maratończyk zaczynał jako zwykły biegacz. Zatem jeśli czujesz w głębi duszy potrzebę, prawdopodobnie znajdziesz w sobie także możliwości. Oczywiście oprócz chęci potrzeba jeszcze wielu godzin intensywnego treningu fizycznego, rzetelnej systematyczności i siły psychicznej oraz stroju, który nie będzie w niczym ograniczał.

Jak trenować?

Trening trzeba skrupulatnie zaplanować – systematyczność to podstawa w przygotowaniach do maratonu. Dla początkującego maratończyka poleca się zwykle system około półrocznego, stopniowego zwiększania dystansu. Dlatego planując start warto dokładnie zastanowić się nad wyborem biegu o dogodnym terminie i upewnić się, że wystarczy nam czasu na wypracowanie formy.

Każdy trening koniecznie musi być poprzedzony rozgrzewką – bardzo wolny trucht połączony z wymachami rąk i nóg oraz zwieńczony rozciąganiem będzie odpowiedni na początek.

Jeśli główna część treningu obejmuje intensywny bieg, dobrze jest pamiętać, by nie kończyć go nagłym przejściem do całkowitego bezruchu – zamiast tego lepiej stopniowo zwalniać do truchtania i marszu. Po skończonym biegu nie można zapomnieć o poświęceniu chwili na porozciąganie zmęczonych mięśni.

Jak się ubrać?

Większość biegaczy poświęca wiele czasu i uwagi wyborowi butów – bez odpowiedniego obuwia nie ma mowy o poważniejszym bieganiu. Kiedy jednak decydujemy się na start w maratonie, ten wybór mamy zwykle za sobą. Warto więc skupić się na stroju – jaki wybrać, by podczas wielogodzinnego biegu czuć się komfortowo i nie narazić na otarcia lub odparzenia? Przede wszystkim dzianina, z której będzie wykonana odzież powinna mieć właściwości termoaktywne, żeby skóra podczas kilku godzin wysiłku mogła swobodnie oddychać.

Brubeck, damska koszulka  z kolekcji Running

Brubeck, damska koszulka z kolekcji Running

 

Najlepszym rozwiązaniem jest dzianina dwuwarstwowa, wykonana w technologii bezszwowej, taka jak ta zastosowana w koszulkach z kolekcji Running marki Brubeck. Dzięki warstwie wewnętrznej wilgoć jest szybko odprowadzana z powierzchni skóry na zewnątrz, a jednocześnie warstwa zewnętrzna chroni przed przenikaniem chłodnego powietrza do ciała.

Dodatkowo w miejscach w których pocimy się najsilniej, tj. pod pachami, na klatce piersiowej, na brzuchu, wzdłuż linii torsu oraz na plecach, w koszulkach biegowych marki Brubeck zastosowano cieńszą dzianinę o strukturze siatki. Wzmocnienia na barkach pomagają chronić przed otarciami. Dzianina taka jest antyalergiczna i bakteriostatyczna, dzięki czemu nawet po długim biegu skóra nie będzie podrażniona, a biegacza nie będzie krępować żaden nieprzyjemny zapach. Więcej informacji na temat termoaktywnych koszulek do biegania można znaleźć na stronie www.brubeck.pl

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn