Wędrówki na skrzydłach orła w Tyrolu

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 czerwca 2013 11:47

126 etapów tworzy malowniczą trasę o długości 1480 km i pokonuje 87 000 m wys. Najsłynniejszy szlak Tyrolu kreśli na mapie sylwetkę orła.

Główny szlak, obejmujący 23 etapy, prowadzi z St. Johann w krainie Tiroler Unterland do St. Anton am Arlberg, przecinając między innymi pasma górskie Wilder Kaiser, Brandenberger Alpen, Rofan i Karwendel oraz Alpy Lechtalskie. Trasy regionalne, połączone z głównymi szlakami, biegną przez odnogi doliny Inntal. Orli Szlak w Tyrolu Wschodnim rzeczywiście kreśli na mapie kształt orła, rozpościerającego swe skrzydła na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury w dolinach Virgental i Kalser Tal.

Tyrol (fot. Bernd Uhlig/Tirol Werbung)

Tyrol (fot. Bernd Uhlig/Tirol Werbung)

Szlak dzieli się na Osttiroler Wanderroute – szlak wędrowny Tyrolu Wschodniego, prowadzący łagodnymi trasami z Matrei na zachód, w kierunku doliny Virgental i na wschód w kierunku Großglocknera, oraz Osttiroler Bergsteigerroute– szlak górski Tyrolu Wschodniego, otwierający przed wprawnymi wędrowcami wspaniałe widoki w krainie trzytysięczników.

Tyrolskie Alpy we mgle (fot. Berhard Klocker)

Tyrolskie Alpy we mgle (fot. Berhard Klocker)

Wybrane etapy Szlaku Orła w Tyrolu

Każdy etap na Szlaku Orła w Tyrolu pozostawia na wędrowcach niezatarte wrażenie i sprawia, że chce się pokonywać kolejne kilometry.

Etap 1 – Cesarski wstęp

Wędrówka rozpoczyna się w miejscowości St. Johann w dzielnicy zwanej Hinterkaiser. Po krótkim spacerze w kierunku zachodnim z lokalu Gasthof Rummlerhof należy kierować się na wodospad Schleierwasserfall, cieszący się także dużą popularnością wśród alpinistów. Przy odrobinie szczęścia można tutaj spotkać sportowców pokazujących swoje wspinaczkowe umiejętności.

Do wodospadu prowadzi wąski szlak w kierunku Diebesöfen, który na końcowym odcinku zabezpieczony jest liną. Dalej droga wiedzie przez grotę pod górę aż do wodospadu. Trud wycieczki wynagradza widok strumienia wody spadającego z wysokości 60 m. Ścieżka pnie się dalej w górę w kierunku hali Obere Regalm, mijając strome ściany wspinaczkowe. Celem wędrówki jest schronisko Gaudeamushütte na wysokości 1263 m. n.p.m.

Etap 7 – Ostre ściany skalne i miękkie alpejskie hale

Pasmo alpejskie Rofan jest stosunkowo niewielkie, jednak bardzo cenione przez miłośników pieszych wędrówek. Słynie ono z ostrych ścian wspinaczkowych oraz miękkich wysłanych trawą alpejskich łąk. Szlak orła prowadzi tutaj na zachód, z miejscowości Steinberg do schroniska Erfurter Hütte.

Na tym etapie należy pokonać 1350 m wysokości, wspinając się głównie pod górę. Wędrówka rozpoczyna się przy leśnej chacie Waldhäusl i prowadzi oznakowanymi szlakami przez Durrahof, Rofan i jezioro Zireiner See, które uchodzi za jedno z najpiękniejszych górskich jezior w Tyrolu a dając wiarę lokalnym legendom, ukrywa w swoich wodach złote skarby. Daj szlak wiedzie w kierunku chaty Marchalm.

Stąd biegnie ścieżka na „Schafsteig Rofan“. Po dotarciu na Schafsteigsattel, drogowskazy kierują dalej do celu wspinaczki, schroniska Erfurter Hütte. Zejście do miejscowości Maurach trwa ok. 1 ½ godz., trasę można skrócić, zjeżdżając do wioski kolejką linową.

Strony: 1 | 2 | 3

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn