Przygoda na wyciągnięcie ręki – geocaching

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 03 czerwca 2013 12:40

Dzieci wszędzie wokół widzą tajemnicze miejsca i poszukują w nich skarbów. Niestety, z wiekiem nabieramy przekonania, że na wielką przygodę mają szansę tylko ludzie majętni, celebryci i bohaterowie filmów. Istnieje jednak sposób, by odkrywać pasjonujące rzeczy nie należąc do żadnej z tych grup. Nazywa się geocaching.

Liczba osób biorących udział w zabawie przekracza już 5 milionów. Ruch rośnie w siłę również w Polsce.

Klienci coraz częściej pytają o modele nawigacji wspierające geocaching – relacjonuje Piotr Majewski z firmy Rikaline, dystrybuującej urządzenia i aplikacje TwoNav. O tym, że program zatacza coraz szersze kręgi świadczy również fakt, że od 2012 r. można uzyskać związaną z nim odznakę PTTK. Co ciekawe województwo K ujawsko-Pomorskie buduje w oparciu o niego swoją ofertę turystyczną i pod koniec maja organizuje w Górznie zlot „geokeszerów”.

 

A tych jest ich coraz więcej – na największym polskim portalu zarejestrowanych jest ponad 18 000 aktywnych użytkowników. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi i jak stać się jednym z nich.

Czym jest geocaching?

Sednem tej niezwykłej gry terenowej jest odnajdywanie na podstawie współrzędnych geograficznych skrzynek (ang. caches), ukrytych wcześniej przez innych uczestników zabawy i zwiedzanie przy tej okazji wyjątkowych miejsc.

Skrzynka geocache (fot. OpenGeoWiki)

Skrzynka geocache (fot. OpenGeoWiki)

 

Sekret popularności geocachingu polega na tym, że wziąć w niej udział może właściwie każdy. Wystarczy wybrać cel podróży na jednej z witryn poświęconych geocachingowi, wziąć ze sobą urządzenie obsługujące GPS i można wyruszyć na misję poszukiwawczą.

Skąd wiedzieć, czego szukać?

Najpopularniejszy w naszym kraju portal to opencaching.pl – bezpłatny serwis tworzony oddolnie przez uczestników gry. W jego bazie jest niemal 17 000 rozlokowanych w całym kraju skrzynek czekających na odnalezienie. Nasz cel możemy wybrać z mapki bądź przy użyciu wyszukiwarki. W opisie każdego ze skarbów znajdują się dokładne współrzędne geograficzne, jego typ i rozmiar, trudność dojścia i wypatrzenia przedmiotu oraz atrybuty kryjówki, takie jak: „natura”, „miejsce historyczne”, „można zabrać dzieci”, „dostępna rowerem”.

Działającym globalnie odpowiednikiem portalu jest geocaching.com. Zarejestrowanych jest na nim przeszło 2 mln skrzynek, z czego około 4 000 w Polsce. Sposób działania jest podobny, jednak w przeciwieństwie do opencaching.pl nie wszystkie funkcjonalności są dostępne za darmo.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn