Na deszcz, nie do zdarcia – kurtki z laminatem trójwarstwowym

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 11 czerwca 2013 16:48

Kurtki wykonane z laminatu trójwarstwowego (3L) zajmują najwyższą półkę wśród kurtek outdoorowych – zarówno w kwestii kroju, funkcjonalności, jak i wytrzymałości. Odzież tego typu jest używana w wymagających, a nierzadko ekstremalnych warunkach, w których użytkownik musi mieć stuprocentową pewność, że kurtka nie zawiedzie.

Laminat trójwarstwowy najprościej jest opisać obrazowo, porównując go do kanapki, gdzie pomiędzy dwie kromki chleba wrzucamy plaster sera. Ser to membrana, a kromki tworzące kanapkę to warstwy materiału: zewnętrzna i wewnętrzna (podszewka). Zalaminowane razem tworzą jedną zwartą konstrukcję.

W zależności od użytych membran oraz tkanin laminat może charakteryzować się różną grubością, sztywnością, masą oraz właściwościami użytkowymi. Różne są także metody laminacji.

Obecnie laminaty trójwarstwowe stosowane są w kolekcjach większości producentów odzieży outdoorowej. Spotykamy je głównie w modelach z segmentów extreme, ale nie tylko.

Obecnie laminaty trójwarstwowe stosowane są w kolekcjach większości producentów odzieży outdoorowej (fot. Marmot)

(fot. Marmot)

Podstawową przewagą materiałów 3L nad tradycyjnymi konstrukcjami dwuwarstwowymi (posiadającymi podszewkę nielaminowaną) są lepsza pakowność i mniejsza masa. Są one efektem zastosowania przy produkcji bardzo lekkiej tkaniny wewnętrznej chroniącej membranę. W stosunku do materiałów wykonanych w technologii 2,5-warstwowej laminacji (2,5L) laminaty trójwarstwowe charakteryzują się większą wytrzymałością, która powoduje jednak zwiększenie wagi produktu.

Grupa laminatów trójwarstwowych jest niejednolita pod względem wagi. Wyraźne różnice są pochodną złożonej konstrukcji laminatu. Jego masa zależy bowiem przede wszystkim od gramatury tkaniny konstrukcyjnej, czyli materiału wierzchniego.

Konstrukcyjne patenty

Przytoczone powyżej cechy predestynują opisywany typ materiałów do użytku w najcięższych warunkach klimatycznych i terenowych – przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość i relatywnie niska waga. Laminaty trójwarstwowe stosowane są w modelach ekspedycyjnych, kurtkach dla przewodników górskich i członków grup ratownictwa górskiego.

Poza nielicznymi wyjątkami raczej nie są to minimalistycznie wyposażone kurtki, co wpływa na ich względnie dużą wagę. Widać to szczególnie w porównaniu z superlekkimi modelami wykonanymi z laminatów 2,5L często traktowanymi jako kurtki zapasowe. W tym względzie wybijają się laminaty Gore-Tex Active shell, które mimo trójwarstwowej konstrukcji charkteryzuja sie wyjątkowo niska wagą. Jednocześnie, w odniesieniu do kurtek typu 3L  producenci dążą do tego, aby użycie każdego detalu było w pełni uzasadnione.

Modele te posiadają zwykle wiele wyspecjalizowanych cech oraz nierzadko specyficzne kroje, które umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości, które daje 3L.

Większość kurtek w tej klasie posiada zintegrowany kaptur o pełnej regulacji i wysokiej gardzie. Dodatkowo, niektóre konstrukcje posiadają przeciwwiatrową, perforowaną maskę wentylacyjną. Jako że modele oferowane w tym segmencie zazwyczaj mają kroje techniczne, kaptur jest wyposażony w daszek i przystosowany do współpracy z kaskiem.

(fot. Fjallraven)

(fot. Fjallraven)

Kolejnym strategicznym elementem wyposażenia są kieszenie. W zależności od potrzeb oprócz dwóch głównych kieszeni kurtki 3L posiadają także dwie kieszenie wewnętrzne i kieszeń na ramieniu lub kieszeń napoleońską na piersi. Zdarza się także, że producenci oferują dodatkowe kieszenie np. do transportu mokrych fok w czasie zjazdu (to oczywiście w modelach dedykowanych do zimowego użytku), wewnętrzną kieszeń na gogle, czy odrębną kieszeń na komórkę.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] Kurtki z membraną – czyli co znaczy 3L? […]

  2. […] trójwarstwowe (3L) – membrana połączona jest ściśle z zewnętrzną i wewnętrzną tkaniną; nie występuje tu podszewka, wszystko jest zlaminowane w jedną zwartą konstrukcję. Kurtki z laminatem trójwarstwowym charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałością, przeznaczone są na trudne warunki pogodowe i terenowe: freeride, wspinaczka wysokogórska, ratownictwo górskie, wymagające trekkingi z plecakiem. Oddzielny artykuł na ich temat znajdziecie TUTAJ. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn