Maxibiotic Challange SDG 2013. Cel: jaskinie we Francji i kaniony w Hiszpanii

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 17 czerwca 2013 9:26

Ruszyła wyprawa polskich taterników jaskiniowych ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza Maxibiotic Challange. Podczas dwutygodniowej ekspedycji grotołazi zmierzą się z jaskinią w południowej Francji i kanionami w Hiszpanii. Sponsorem wyprawy jest producent maści Maxibiotic.

Uczestnicy Maxibiotic Challange SDG 2013

Uczestnicy Maxibiotic Challange SDG 2013

9. czerwca 2013 roku, 12-osobowy zespół Maxibiotic Challange SDG 2013 rozpoczął przygotowania do eksploracji jaskini Resau Felix Trombe/Henne-Morte na południu Francji, a potem przeniesie się do kanionów w Hiszpanii. Oba miejsca są bardzo malownicze, dzikie i pełne różnorodnych form skalnych, jezior i rwących rzek, idealnie nadających się na ekstremalną wyprawę. Powrót zaplanowano na 23. czerwca.

Przygoda w Pirenejach

Pierwszym celem wyprawy jest przejście trawersu w ciągu jaskiniowym Reseau Felix Trombe / Henne-Morte we Francji, który ma blisko 400 metrową deniwelację, czyli różnicę poziomów między najwyżej i najniżej położonym punktem. Jaskinia Reseau Felix Trombe / Henne-Morte znajduje się w masywie Arbas u stóp Pirenejów i jest jedną z najdłuższych jaskiń świata (13 miejsce). Jej długość wynosi prawie 106 km, a głębokość 975 metrów. Prowadzi do niej 46 otworów.

Fragment obozu wyprawy Maxibiotic Challange SDG 2013

Fragment obozu wyprawy Maxibiotic Challange SDG 2013

 

Ze względu na panujące w tym momencie warunki pogodowe i możliwość częściowego zalania jaskini, ekipa biorąca udział w Maxibiotic Challenge, na bieżąco, we współpracy z członkiem lokalnego speleoklubu, ustala dokładną trasę. Na podbój jaskini ruszy dopiero wtedy, gdy nadejdzie odpowiednie okno pogodowe – 12 godzin bez opadów i intensywnego słońca. W tej chwili prowadzą dokładny monitoring meteorologiczny i pozostają w gotowości do startu studiując mapy, plany i schematy.

Akcja, przy sprzyjających warunkach, zacznie się pierwszego ładnego dnia około 4.00 rano (przed topnieniem śniegów w górach wysokich) i potrwa około16 – 20 godzin. Ekipa będzie musiała znaleźć i oznaczyć otwór wejściowy oraz wyjściowy, zaporęczować całą jaskinię oraz dokonać kilku trawersów m.in. przeciąć podziemny wodospad.

xxxxx

Kolejnym wyzwaniem będą kaniony znajdujące się w Hiszpanii w Parku Narodowym Sierra de Guara. Specyficzne warunki geologiczne na tym obszarze sprzyjają tworzeniu głębokich dolin, kanionów, grot i jaskiń. Żółto-pomarańczowe wapienie sąsiadują tu z szarymi, obłymi zboczami utworzonymi ze zlepieńców. Ze względu liczne groty, jaskinie, doliny i kaniony, obszar ten jest zaliczany do najciekawszych miejsc kanioningowych w Europie.

Maxibiotic Challange SDG znajdzie się tam w najlepszym okresie w ciągu roku, kiedy jeszcze kaniony nie są osuszone przez słońce i wysoką temperaturę. Sam widok żółto-pomarańczowych skał, kontrastujących ze szmaragdową barwą wody dostarcza wielu wrażeń.

W okolicy znajdują się kaniony o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności: suche i wodne, wymagające pływania. Grupa przebywać będzie na campingu w Rodellar, który oprócz tego, że stanowi doskonałą bazę startową dla kanioningowców, jest także rajem wspinaczkowym.

IMG_7341

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn