Świstak na Eigerze – kariera nie tylko filmowa marki Marmot

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 06 maja 2013 18:44

Marmot to marka doskonale znana fanom outdooru, wspinaczki i turystyki. Nie wszyscy wiedzą jednak, co Marmot ma wspólnego z Clintem Eastwoodem…?

Jesienią 1974 r. Tom Boyce, współwłaściciel firmy Marmot otrzymał telefon od Mike’a Hoovera, filmowca, którego poznał kilka tygodni wcześniej podczas wspinaczki w Peru:

Dzwonię w imieniu wytwórni 20th Century Fox. Właśnie kręcimy film „The Eighter Sanction” („Akcja na Eigerze”) z Clintem Eastwoodem i potrzebujemy 108 wyjątkowych puchowych kurtek – zagaił.

Nie ma sprawy – odpowiedział Tom Boyce. – Właśnie pracujemy nad czymś takim.

W przeciągu następnego tygodnia została zaprojektowana wyjątkowa puchowa kurtka – Golden Mantle, dzięki której Marmot trafił do kin.

Eiger_plakat

Oficjalnie za początek firmy pod nazwą Marmot uznaje się wiosnę tego samego roku, jednak już w kwietniu 1971 roku dwaj studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, Eric Reynolds i Dace Huntley, przebywając na Alasce na lodowych polach Juneau Icefields w trakcie uniwersyteckiego projektu z glacjologii, postanowili założyć klub Marmota (pol. „świstak”).

Aby zostać jego członkiem, należało zdobyć oblodzony szczyt wspólnie z innym Marmotem. Jedną z ważniejszych zasad klubu było to, że każdy był jego prezesem. Tego lata i przez pozostałą część semestrów aż do 1973 r., Eric i Dave stworzyli prototypy produktów zawierających puch. Ich pierwszymi wyrobami były: kamizelka puchowa, sweter, kurtka z futrzanym kołnierzem oraz – później – trzy puchowe śpiwory.

Eric i Dave przenieśli się na wiosnę 1974 r. do Kolorado, dołączając do Toma Boyce’a, swojego nowego wspólnika. Tam wynajęli pomieszczenia w stuletniej kamienicy niedaleko śródmieścia, w której mieścił się niegdyś sklep spożywczy i otworzyli nowy sklep pod nazwą Marmot Mountain Works. Ten moment można uznać za oficjalny początek firmy Marmot.

marmot_logo

Od tego czasu Marmot zyskał renomę poważanej firmy outdoorowej. Jest znanym na całym świecie producentem odzieży i sprzętu turystycznego. W chwili obecnej jego siedziba główna znajduje się w Rohnert Parku w Kalifornii. Oprócz tego ma biura w Kalifornii, Kolorado, Kanadzie, Hong Kongu, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Niemczech. Produkty Marmota są dostępne w ponad 60 krajach. Podstawowa zasada firmy nie zmieniła się od początku – wciąż najważniejsza dla Marmota jest wysoka jakość.

Dystrybucja w Polsce: RavenOutdoor, Kraków

Więcej informacji: www.marmot.com

Informacja prasowa marki Marmot

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn