Sukces Polaka w biegach Ultra – 10. miejsce Marcina Świerca w Transvulcanii

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 maja 2013 11:15

Na kanaryjskiej wyspie La Palma w sobotę odbył się najważniejszy bieg ultra tego roku, należący do Pucharu Świata serii Skyrunning – Transvulcania. Z 83km dystansem zmierzyło się ponad 1500 zawodników w tym pięciu Polaków. Trzech z nich ukończyło bieg, a najlepszym okazał się Marcin Świerc z Salomon Suunto Team, który z niesamowitym czasem 7h 52min 21sek zajął 10-te miejsce.

W gronie najlepszych zawodników na świecie wynik Marcina jest niepodważalnym osiągnięciem i dobrze wróży na najbliższą przyszłość – starty w Mistrzostwach Świata w Szklarskiej Porębie i Gore-Tex TransAlpine Run.

Marcin Świerc na trasie Transvulcania 2013 (fot. Damian Wodecki)

swierc8

swierc4

swierc3

Swierc1

Kolega z zespołu Salomona, Piotrek Hercog, na mecie pojawił się z czasem 9h 2min 12sek i zajął 35 miejsce. To też świetny wynik zważywszy na to, że to najmocniejsza stawka w biegach ultra tego roku.

Pierwsze miejsce Kiliana Jornet z Hiszpanii (pobił rekord trasy, ustanawiając nowy: 6h 54min 9sek!), trzecie Serge Canadya (płaskie maratony biegał w 2:16) czy szóste doświadczonego Francois d’Haene z Francji niech świadczą o poziomie imprezy.

Ponadto 1500 osób na linii startu, kanaryjski skwar, usypujące się spod nóg wulkaniczne piaski i trasa w dużej części poprowadzona powyżej 2000m npm dają nam poczucie tego, z czym musieli zmierzyć się zawodnicy.

Piotr Hercog na trasie Transvulcania 2013 (fot. Damian Wodecki)