Stylowo w skałach: spodnio-uprzęże i spódnico-uprzęże

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 15 maja 2013 13:34

Sezon w skałach trwa w najlepsze, a dzięki hybrydowym produktom wspinacze i wspinaczki nie muszą już rezygnować ze swojego stylu także na łonie natury. Co powiecie na spodnio-uprzęże i spódnice do wspinaczki?

Vaude, spodnie Mera Peak

Vaude, spodnie Mera Peak

Tego typu propozycje ma w swojej ofercie marka Mammut. Mowa o Realization Short, które są w gruncie rzeczy szortami ze zintegrowaną uprzężą wspinaczkową.

Dzięki przemyślanej konstrukcji spodnie sprawdzają się jako szorty podczas codziennych zastosowań, a także jako uprząż w regularnym zastosowaniu wspinaczkowym – oczywiście produkt spełnia wymagania stawiane przez normę EN 12277.

Dzięki zastosowaniu stretchu spodnie nie ograniczają ruchów, a opatentowana technologia produkcji uprzęży Mammut Split Webbing gwarantuje funkcjonalność głównego elementu funkcyjnego zestawu.

Mammut, Realization Short

Mammut, Realization Short

Spodnie posiadają dwie szpejarki, dwie kieszenie przednie oraz dwie tylne, a także pętlę do mocowania worka na magnezję. Dodatkowo z tyłu w pasie zaaplikowano specjalny, wysoce rozciągliwy materiał, a w prawej nogawce ukryto kieszonkę na szczoteczkę do chwytów.

Obwód spodni reguluje się linką ze stoperem, a linę wiążemy do dwóch szlufek uprzęży, wszytych na zewnątrz spodni. Prawdziwa uprząż z taśmami udowymi i pasem biodrowym został inkorporowana w konstrukcję spodni. Jej działanie i zasada przenoszenia obciążeń jest dokładnie taka sama jak w klasycznej uprzęży wspinaczkowej.

Podobne rozwiązanie ma także w swojej ofercie marka Vaude. Spodnie Mera Peak zostały wykonane z trójwarstwowego laminatu Ceplex Pro, ale ich najważniejszą cechą jest konstrukcja umożliwiająca założenie uprzęży Loopo Light marki Edelrid bezpośrednio pod spód.

Vaude, spodnie Mera Peak

Vaude, spodnie Mera Peak

Model ten ma też swoją lżejszą wersję – Mera Peak Light, które są wykonane z materiału Schoeller 3xDry. Materiał posiada certyfikat bluesign, jest elastyczny i szybko schnie. Jednak to znowu możliwość współpracy z wykonaną z lekkiej siatki uprzężą Loopo Light (tylko 210 g) wyróżnia te spodnie spośród pozostałych modeli tej klasy. Jak mówią konstruktorzy spodni, takie zastosowanie uprzęży wpływa na wygodę i poprawia cyrkulację powietrza, jednocześnie nie ograniczając dostępu do kieszeni w spodniach.

Marka Mammut natomiast pomyślała także o wspinających się paniach, które w skałach nie chcą rezygnować ze swojego kobiecego stylu. Dla nich właśnie Mammut stworzył wspinaczkową… spódnicę – Refine Skort. Model posiada zintegrowane szorty i Mammut nie ukrywa, że celem było tu nie tylko poprawienie wygody, ale także troska o wygląd miłośniczek wspinaczki.

Mammut, spódnica Refine Skort

Mammut, spódnica Refine Skort

Pas spódnicy jest szeroki, a szwy umiejscowiono tak aby bez problemu i wygodnie można było założyć na spódnicę uprząż. Dzięki specjalnej konstrukcji jest to możliwe z każdym typem uprzęży. Zintegrowane szorty chronią uda i są w całości zakryte przez spódnicę.

Mammut, spódnica Refine Skort

Mammut, spódnica Refine Skort

Aby poprawnie założyć spódnicę trzeba z tyłu uprzęży odpiąć pasek mocujący pętle udowe i przełożyć go przez specjalny otwór w spódnicy, z przodu zaś całości wizerunku dopełnia plisa, mocowana za pomocą velcro.

 

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. XXX napisał(a):

    Świat już kompletnie oszalał…

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn