Cudze chwalicie, swego nie znacie – polskie marki outdoorowe. Część I

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 maja 2013 14:15

Marka swoje produkty szyje w Polsce, Chinach, Turcji i na Tajwanie, choć jak zapewniają przedstawicie firmy, trwają starania aby większość produkcji ulokować w Polsce.

Pisząc o markach produkujących odzież dla wspinaczy, wspomnieć trzeba o Montano – producencie z Nowego Targu, który trafia ze swoimi produktami właściwie tylko do fanów wspinaczki, co jest jednak zgodne z celem właściciela firmy – Tadeusza Grzegórzewskiego.

logo-montano

Na zimowych zawodach wspinaczkowych Montano jest jedną z najbardziej widocznych marek w ubiorze zawodników. Trudno też znaleźć taternika nie posiadającego w swej garderobie odzieży tej firmy.

Polska się wspina

Na polskim rynku mamy nie tylko firmy, które specjalizują się w odzieży do wspinaczki i alpinizmu, ale także takie, które produkują sprzęt wspinaczkowy. Firmy te albo funkcjonują samodzielnie albo jednocześnie dystrybuują dodatkowo sprzęt zachodnich marek.

Niewielką i młodą firmą (istnieje od 2011 roku) jest na przykład marka Antygravity, producent crashpadów, materaców gimnastycznych oraz akcesoriów do boulderingu, w tym woreczków na magnezję, czapek, pasków, czy dywaników.

antygravity_logo

Doskonal znana jest za to marka Lhotse, producent uprzęży wspinaczkowych i jednocześnie dystrybutor na polskim rynku butów wspinaczkowych czeskiej firmy Triop. Wśród produktów z logo Lhotse znajdziemy także woreczki na magnezje, plecaki na linę, stoptuty, czy wspinaczkowe pętle i taśmy. Firma działa na rynku od 1991 roku, a je założycielem jest nieżyjący już wspinacz Janusz Nabrdalik.

lhotse_logo

Wśród polskich wspinaczy popularność zdobyła sobie także marka Monkey’s Grip, która produkuje rękawice wspinaczkowe. Marka zadebiutowała na rynku w 2008 roku, i od tego czasu na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników, nieustannie udoskonala swoje produkty.

monkeysgrip_logo

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 19 komentarzy
Dodaj swój komentarz
 1. Klaudi napisał(a):

  Fajny artykuł, ale przydałyby się odnośniki do wymienionych firm (chociażby ukryte pod logo danej firmy).

  Super, ze portal się rozwija, wiele przydatnych informacji można przeczytać ;)

 2. Aneta Żukowska napisał(a):

  Bardzo proszę, linki dodane :)

 3. Klaudi napisał(a):

  Dziękuję uprzejmie ;) Można to wziąć za lenistwo, ale takie szczególiki są przyjemne ;)

  W każdym razie macie duży plus za szybką i przychylną reakcję na sugestię czytelników :)

 4. mk napisał(a):

  a gdzie chociazby tutaj malochowski, pajak, yeti?

 5. def napisał(a):

  Cumulus

 6. Jaro napisał(a):

  1. Nie mam pojecia co w tm zestawieniu robi Alvika. Pomijając juz brak innych znaczących marek (ok, będą w drugiej części), to po co dodawać firmę, ktora nie żyje na rynku outdoorowym?
  2. Chusty 4fun – toz to obraza dla pozostałych marek w zestawieniu.
  3. Milo chce większość produkować w Polsce? Oooo, znaczy obroty spadają i nie łapią sie na azjatyckie minimum…

  • Grzesiek napisał(a):

   Bardzo fajne zestawienie, o niektórych markach nawet nie wiedziałem, że są z Polski. Spojrzałem na majtki w szafie, a tam „Made in Poland”. Genialnie! Wyczekuję kolejnej części.

 7. cornelius napisał(a):

  A co się dzieje z marką Bergson?

 8. […] pierwszej części naszej prezentacji polskich marek outdoorowych, pisaliśmy przede wszystkim o producentach odzieży oraz sprzętu wspinaczkowego. Druga część, […]

 9. nika napisał(a):

  softshell monatno kupilam właśnie dlateog że jest z polski i podobno świetny jakościowo,,tak taternicy ją noszą,,natomiast ja jej więcej nie wybiore,,,szycie , kroj jest dosyć niewygodny a za ta cene moge kuić idealnie wykończony sofshell marmota, i bardoz żałuje ze poepelniłąm ten błąd, wiadomo kasa,,nadal rozgłądam się za poslkimi produtkami,, byłoby super g∂īby dociągnęli poziomem do cen..albo odwtronie,

 10. Lord Protektor napisał(a):

  Problem z polskimi markami outdoorowymi jest taki, że albo prezentują bardzo niski poziom jakościowy (jak Campus, 4Fun, Feel Free), albo starają się kreować markę niemalże elitarną, a wtedy ceny często mogą bić na głowę produkty zachodnich, uznanych marek… czy dorównują im też jakością? Pewnie czasami tak, czasami nie. W każdym razie, w obu przypadkach znajdą się ludzie, którzy kupią tylko dlatego „bo polskie”…

 11. […] do godz. 23:50. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do odpowiedzi, wszystko jest na naszych stronach TUTAJ i TUTAJ […]

 12. LukaszKaleta napisał(a):

  Warto tez wspomniec o firmie Malachowski.

 13. Val napisał(a):

  to są polskie firmy???? A gdzie Sitotex, Drespol i inne? Wydaje mi się że te, które wymieniacie to jacyś potentaci przenoszący biznes do Chin.

 14. ViP napisał(a):

  Z Polskich firm polecam także Laka, też mają ciekawe produkty.

 15. Kajtek napisał(a):

  Może nie outdoor, ale jeśli kogos intersuja koszulki to z polskich marek (szyja tez w PL!), to bardzo fajny jest taki maly internetowy sklep didwear.com
  Maja koszulki tematyczne, dla pasjonatow gor takich jak ja jeszcze nie, ale moze juz niedlugo :)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn