Cudze chwalicie, swego nie znacie – polskie marki outdoorowe. Część I

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 maja 2013 14:15

Obecnie poza Polską można spotkać Feel Free w Rumunii, na Słowacji i w Czechach, przy czym największe sukcesy marka odnosi na rynku rumuńskim. Zdecydowana większość produkcji marki Feel Free pochodzi z Dalekiego Wschodu. Oferta jest uzupełniona w małej części produktami od polskich dostawców. Marka należy do firmy PPH Konimpex-Plus Sp. z o.o.

Swoją markę outdoorową ma firma Negra Sport z Myślenic, mowa o Nordcapp. W kolekcji tej marki znajduje się pełen przekrój asortymentu outdoorowego: kurtki, spodnie, polary, a także bielizna termoaktywna, plecaki, obuwie, kije trekkingowe i do nordic walking oraz akcesoria kempingowa, m.in. czołówki i lampy.

logo_nordcapp

Wśród firm odzieżowych mamy także producenta tunelowych chust wielofunkcyjnych. Mowa tu o firmie K2 Sport z Dąbrowy Górniczej, która produkuje chusty tego typu pod marką 4Fun, a także kije do trekkingu i nordic walking. W ofercie marki znajdziemy dziesięć wzorów chust, w tym także modele wykonane z wykończeniem z tkaniny Polartec.

k2_sport_logo

Nie możemy też nie wspomnieć o marce 4F, która po sukcesie związanym ze sponsorowaniem polskich sportowców na Olimpiadzie w Londynie, jest doskonale widoczna na polskich szlakach i ulicach. Choć marka 4F przede wszystkim celuje w asortyment sportowy i narciarski, ma także wiele produktów outdoorowych: kurtki trekkingowe, kurtki „3w1”, spodnie trekkingowe, bielizna termoaktywna. Firma ma rozbudowaną grupę produktów kampingowych, a w jej ramach plecaki czy śpiwory. W sezonie jesień–zima 2013 do kolekcji zostaną wprowadzone również buty trekkingowe. Marka 4F należy do firmy OTCF, właściciela marek Wilde Nature, Outhorn i Fob.

4F_logo

Na pograniczu aktywności sportowych i stricte outdoorowych znajdują się firmy produkujące bieliznę, od skarpet począwszy, na koszulkach skończywszy. Segment polskich firm zajmujących się produkcją odzieży termoaktywnej jest dosyć duży, mamy tu takie firmy jak: Jaxa, Tervel, Stoor, Brubeck, Barracuda, Body Dry, Sportsimo, czy producentów wyłącznie skarpet, np.: Nordhorn, Expansive, Motive, Mondo Calza.

W góry i w skały

HiMountain ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla miłośników ekstremalnego outdooru, czyli do wspinania, czy alpinizmu, ale także wiele produktów dla turystów mniej zaawansowanych. Marką, która skłania się przede wszystkim ku klientom spędzających większość czasu w skałach i podczas górskich trekkingów jest Milo. Firma powstała w 1989 roku, a została założona przez Marcina Kwaśniewskiego.

milo_logo_new

Co ciekawe, marka ta przede wszystkim funkcjonuje na zagranicznych rynkach – w 70 proc. produkty Milo znajdują swoich nabywców poza Polską. W sumie marka funkcjonuje w ponad 25 krajach, do których zaliczają się m.in.: Polska, Rosja, Ukraina, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Austria, Belgia, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Izrael, Turcja, Japonia, Taiwan i Andora.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 19 komentarzy
Dodaj swój komentarz
 1. Klaudi napisał(a):

  Fajny artykuł, ale przydałyby się odnośniki do wymienionych firm (chociażby ukryte pod logo danej firmy).

  Super, ze portal się rozwija, wiele przydatnych informacji można przeczytać ;)

 2. Aneta Żukowska napisał(a):

  Bardzo proszę, linki dodane :)

 3. Klaudi napisał(a):

  Dziękuję uprzejmie ;) Można to wziąć za lenistwo, ale takie szczególiki są przyjemne ;)

  W każdym razie macie duży plus za szybką i przychylną reakcję na sugestię czytelników :)

 4. mk napisał(a):

  a gdzie chociazby tutaj malochowski, pajak, yeti?

 5. def napisał(a):

  Cumulus

 6. Jaro napisał(a):

  1. Nie mam pojecia co w tm zestawieniu robi Alvika. Pomijając juz brak innych znaczących marek (ok, będą w drugiej części), to po co dodawać firmę, ktora nie żyje na rynku outdoorowym?
  2. Chusty 4fun – toz to obraza dla pozostałych marek w zestawieniu.
  3. Milo chce większość produkować w Polsce? Oooo, znaczy obroty spadają i nie łapią sie na azjatyckie minimum…

  • Grzesiek napisał(a):

   Bardzo fajne zestawienie, o niektórych markach nawet nie wiedziałem, że są z Polski. Spojrzałem na majtki w szafie, a tam „Made in Poland”. Genialnie! Wyczekuję kolejnej części.

 7. cornelius napisał(a):

  A co się dzieje z marką Bergson?

 8. […] pierwszej części naszej prezentacji polskich marek outdoorowych, pisaliśmy przede wszystkim o producentach odzieży oraz sprzętu wspinaczkowego. Druga część, […]

 9. nika napisał(a):

  softshell monatno kupilam właśnie dlateog że jest z polski i podobno świetny jakościowo,,tak taternicy ją noszą,,natomiast ja jej więcej nie wybiore,,,szycie , kroj jest dosyć niewygodny a za ta cene moge kuić idealnie wykończony sofshell marmota, i bardoz żałuje ze poepelniłąm ten błąd, wiadomo kasa,,nadal rozgłądam się za poslkimi produtkami,, byłoby super g∂īby dociągnęli poziomem do cen..albo odwtronie,

 10. Lord Protektor napisał(a):

  Problem z polskimi markami outdoorowymi jest taki, że albo prezentują bardzo niski poziom jakościowy (jak Campus, 4Fun, Feel Free), albo starają się kreować markę niemalże elitarną, a wtedy ceny często mogą bić na głowę produkty zachodnich, uznanych marek… czy dorównują im też jakością? Pewnie czasami tak, czasami nie. W każdym razie, w obu przypadkach znajdą się ludzie, którzy kupią tylko dlatego „bo polskie”…

 11. […] do godz. 23:50. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do odpowiedzi, wszystko jest na naszych stronach TUTAJ i TUTAJ […]

 12. LukaszKaleta napisał(a):

  Warto tez wspomniec o firmie Malachowski.

 13. Val napisał(a):

  to są polskie firmy???? A gdzie Sitotex, Drespol i inne? Wydaje mi się że te, które wymieniacie to jacyś potentaci przenoszący biznes do Chin.

 14. ViP napisał(a):

  Z Polskich firm polecam także Laka, też mają ciekawe produkty.

 15. Kajtek napisał(a):

  Może nie outdoor, ale jeśli kogos intersuja koszulki to z polskich marek (szyja tez w PL!), to bardzo fajny jest taki maly internetowy sklep didwear.com
  Maja koszulki tematyczne, dla pasjonatow gor takich jak ja jeszcze nie, ale moze juz niedlugo :)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn