Wspinaczka sportowa na Igrzyskach Olimpijskich 2020? I Ty możesz pomóc!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 22 kwietnia 2013 9:08

Międzynarodowa Komisja Wspinaczki Sportowej (International Federation of Sport Climbing, IFSC) angażuje światową wspólnotę wspinaczkową w realizację olimpijskiego snu. Ostatnio IFSC uruchomiła kampanię na rzecz darowizny, która ma wspomóc IFSC i jej partnerów. Dla IFSC i światowej społeczności wspinaczkowej nie ma bowiem wątpliwości, że wspinaczka sportowa ma szansę przystąpienia do rodziny olimpijskiej.

Support_The_2020_dream

29 maja 2013, w Petersburgu, w Rosji, Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej i siedem innych międzynarodowych federacji sportowych zaprezentuje swoich kandydatów do Zarządu Wykonawczego MKOl. Tego samego dnia, Komitet Wykonawczy MKOl zadecyduje, która dyscyplina zostanie dopuszczona do udziału we wrześniowej rundzie finałowej. Tylko jeden z zakwalifikowanych sportów zostanie włączony do programu Igrzysk Olimpijskich 2020.

Olimpiada to wyjątkowa okazja dla wybranego sportu, jego sportowców i wszystkich zainteresowanych stron, aby błyszczeć na międzynarodowej arenie co cztery lata. Wspinaczka sportowa dotarła obecnie do półfinału, a przedstawiciele IFSC liczą na dynamiczną społeczność wspinaczy, którzy mogą pomóc dotrzeć tej dyscyplinie do finału konkursu.

IFSC_logo1

Na całym świecie społeczność wspinaczkowa ma do odegrania doniosłą rolę. Poświęcenie i entuzjazm międzynarodowej społeczności danego sportu jest kluczową częścią procesu podejmowania decyzji. Pozwala w namacalny sposób ocenić popularność danego sportu. Wspinaczka sportowa szczyci się silną i aktywną społecznością. Po utworzeniu dedykowanego profilu na Facebooku (który ma już ponad 18 tysięcy fanów, wciąż jednak potrzebni są kolejni), IFSC rozpoczyna kampanię darowizny.

Celem jest zebranie symbolicznej kwoty 20.200 euro. Darowizna będzie używana dla celów poprawy jakości imprez promocyjnych, organizowanych na całym świecie – stwierdza Anne Fuynel, dyrektor marketing i komunikacja IFSC.

Partnerzy IFSC – marki Entre-Prises i Kailas – są już mocno zaangażowani we wspieranie rozwoju wspinaczki sportowej. Postanowili przyłączyć się do akcji oferując nagrody dla darczyńców.

donation_campaign

Każda osoba, która przekaże minimum 5 euro darowizny poprzez stronę fundrazr.com/campaigns/fNWH5, weźmie udział w losowaniu jednej z 54 nagród:

  • 10 ekspresów Kailas Flash 16 cm
  • 4 liny Kailas Intuition Dry Ropes 9.4mm 50 m
  • 4 liny Kailas Insight Ropes 9.8mmm 50 m
  • 10 czapek Kailas Beanies
  • 4 pary spodni Kailas Men’s Rock Climbing Pants (Blue Magic)
  • 4 pary Kailas Men’s Rock Climbing Shorts
  • 4 pary Kailas Men’s Rock Climbing Pants
  • 10 koszulek Kailas Men’s Functional T-shirts Quick Dry
  • 4 chwytotablice Entre-Prises Kineboards

Źródło: IFSC

***

Proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich został zapoczątkowany w 2006 roku. Wtedy w kanadyjskim Banff UIAA (International Mountaineering and Climbing Federation, należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wyłączeniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn