Ueli Steck i Simone Moro wyruszają na wyprawę No2 Limits Expedition 2013

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 17 kwietnia 2013 10:50

Zapowiada się niesamowita wyprawa na Mount Everest. Dwóch wybitnych wspinaczy – Ueli Steck i Smimono Moro wraz z kamerzystą Jonathanem Griffithem –  zmierzą się z nową drogą na najwyższym szczycie świata.

Każdy, kto choć trochę interesuje się wspinaczką i himalaizmem, z pewnością stwierdzi, że zespół Steck- Moro budzi szacunek i duże nadzieje na sukces wyprawy.

Simone Moro i Ueli Steck

Simone Moro i Ueli Steck

Szwajcar, Ueli Steck swoimi szybkimi solowymi przejściami zadziwia świat od dawna. Dokonał “niemożliwego” wspinając się zimą na trzy potężne, północne ściany najsłynniejszych szczytów Alp (Matterhorn, Eiger i Grandes Jorasses) w rekordowym czasie: łącznie 7h 4 min dla wszystkich trzech wspinaczek.

Jest także inicjatorem szybkich wspinaczek na ośmiotysięczniki: w 2011 roku w ciągu zaledwie 10,5 godziny dokonał solowego przejścia na południowej ścianie Shisha Pangma (8027m), a w 2012 roku zdobył wierzchołek Mount Everest bez użycia dodatkowego tlenu. Ueli jest wspierany przez markę Mountain Hardwear.

No2_Limit_Expedition_2013_logo

Włoch, Simone Moro jest wybitnym alpinistą i himalaistą, choć i we wspinaniu skalnym osiągnął bardzo dobre rezultaty: 8b+ we wspinaniu klasycznym i M11 na drogach mikstowych. Prawdziwy rozgłos przyniosły mu jednak dopiero ekspedycje w najwyższe góry świata: był cztery razy na Mount Evereście, m.in. dokonując w 2006 roku samotnego trawersowania szczytu z południa na północ. Przede wszystkim jednak dokonał pierwszych wejść zimowych na trzy ośmiotysięczniki: Shisha Pangma (2005, wraz Piotrem Morawskim), Makalu (2009) i Gasherbrum II (2011). Simono jest sponsorowany przez markę The North Face.

Rolą trzeciego członka zespołu, Brytyjczyka Jonathana Griffitha, który będzie operatorem zespołu, jest rejestracja tego wyczynu. Jonathan jest świetnym fotografem i jednocześnie sprawnym alpinistą. Na co dzień mieszka w Chamonix i przeszedł wiele uznanych dróg w masywie Mount Blanc, a także poza granicami Francji, w Patagonii i na Alasce.

 Jonathan Griffith

Jonathan Griffith

Celem ekspedycji jest wejście nową droga na najwyższy szczyt świat – Mount Everest, mierzący 8848 m n.p.m. Normalna droga na szczyt Everestu każdego sezonu jest poręczowana dla potrzeb licznych, komercyjnych wypraw. Simone i Ueli postanowili więc podjąć wyzwanie i wytyczyć nową linię.

Ze względu na wielość czynników, które determinują wybór optymalnej linii przebiegu drogi, zespół może podjąć konkretne decyzje jedynie w oparciu o realne warunki pogodowe, śniegowe i samopoczucie zespołu. Dokładny przebieg wspinaczki zostanie zatem określony podczas aklimatyzacji.

Zespół nie będzie korzystał ze wsparcia Szerpów, poręczówek, stałych obozów, ani dodatkowego tlenu.

Źródło: Mountain Hardwear

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] wyprawie No2 Limits Expedition pisaliśmy  TUTAJ. W wyniku wydarzeń opisanych powyżej, projekt został […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn