Święto skialpinistów w Tatrach – XVI Memoriał Piotra Malinowskiego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 23 kwietnia 2013 8:49

W ostatnią sobotę, 20 kwietnia, w Tatrach odbył się XVI Memoriał Piotra Malinowskiego. Na starcie zlokalizowanym w pobliżu Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej stanęło 195 zawodników, rywalizujących we wszystkich kategoriach wiekowych. Tegoroczny Memoriał był również finałem Pucharu Polski PZA oraz Pucharu Europy Środkowej. Ten ostatni, to cykl zawodów organizowanych w Polsce i na Słowacji. Sponsorem głównym zawodów była Towarowa Giełda Energii i firma DYNAFIT, która ufundowała talony na nagrody dla zwycięzców i bardzo ładne koszulki dla wszystkich zawodników.

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

Doskonałe tej wiosny warunki śniegowe pozwoliły organizatorom (TOPR oraz TKN TATRA TEAM) wytyczyć dwie piękne i wymagające trasy. Trasa kategorii sportowych prowadziła więc z Hali Gąsienicowej na Liliowe do Świnickiej Przełęczy, skąd rozpoczynał się zjazd zabezpieczony linami w stronę Czerwonych Stawków, drugie podejście prowadziło na Karb a następne przez Zmarzły Staw i przez Zawrat na Mały Kozi Wierch.

Pod Małym Kozim zawodnicy zdejmowali raki (wcześniej założyli je w Zawratowym Żlebie), zakładali narty i zjeżdżali do „kamienia” pod progiem Pustej Dolinki. Ostatnie podejście częściowo zabezpieczone linami poręczowymi prowadziło na Kozią Przełęcz skąd rozpoczynał się zjazd przez Czarny Staw pod Schronisko Murowaniec gdzie usytuowana była meta.

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

Malinowski-M_Strojny-055

Malinowski-M_Strojny-327

Liczna grupa amatorów rywalizowała na krótszej trasie, która wiodła na Liliowe, Beskid, do Suchej Przełęczy skąd prowadził zjazd w rejon Czerwonych Stawków. Następnie zawodnicy podchodzili na Karb i zjeżdżali do mety.

Mimo zapowiadanej złej pogody, w sobotni poranek nad Tatrami świeciło słońce. Chwilę po tym, jak zawodnicy rozpoczęli rywalizację, strefę ogródka startowego oraz mety spowiła mgła. Wyżej, przez cały czas trwania zawodów, utrzymywała się przepiękna słoneczna pogoda, a jedyne, co mogło doskwierać zawodnikom, to wysoka temperatura, powodująca przegrzanie co poniektórych.

W klasyfikacji generalnej zawodów najlepszy czas (1:57:37) po raz kolejny, uzyskał Milan Madaj (James Bobrovec, HZS) ze Słowacji (startujący nota bene w kategorii weteranów). Wśród seniorów najlepszy był Słowak, Jozef Hlavco (SkiAlp Bobrovec Dynafit Team) (1:59:46), za nim Marek Litvaj (SkiAlp Bobrovec) również ze Słowacji a na trzecim miejscu uplasował się pierwszy z Polaków, Szymon Zachwieja (KS Kandahar/GOPR) (2:03:18).

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego - zwycięzcy (fot. Monika Strojny)

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego – zwycięzcy (fot. Monika Strojny)

Wśród Pań zwyciężyła Anna Figura (KW Zakopane) z czasem 2:29:05, a za nią na metę po prawie 15 minutach przybiegły kolejno dwie Słowaczki: Michaela Dankowa  oraz Simona Triznowa (obie SkiAlp Bobrovec).

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego - najlepsze wśród kobiet (fot. Monika Strojny)

XVI Memoriał Piotra Malinowskiego – najlepsze wśród kobiet (fot. Monika Strojny)

W klasyfikacji końcowej Pucharu Polski PZA zwyciężyli Mariusz Wargocki i Anna Tybor (obydwoje KW Zakopane). W kategorii Ratownik Górski triumfowała rodzina Zachwiejów: wśród nestorów najlepszy był Jerzy Zachwieja (ojciec) a wśród seniorów Szymon Zachwieja (syn), obaj z GP GOPR.

Najlepszymi spośród amatorów okazali się w tym roku zawodnicy ze Słowacji: Jakub Siarnik i Daniela Kotschova.

Tradycyjnie Memoriał Piotra Malinowskiego to również zakończenie sezonu startowego oraz oficjalnego sezonu skialpinistycznego w Polsce i na Słowacji. Wspólna zabawa trwała do wczesnych godzin porannych J Do zobaczenia za rok!

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn